Trafik kazalarında tazminat davası oldukça önemli bir konudur. Çünkü hak mahrumiyeti yaşayabilirsiniz. Hakkınız olanı almak için kaza failini öğrendikten sonra 2 yıl içinde dava açması gerekmektedir. Kişi tüm zarar için faili öğrendiyse olayın yaşandığı tarihten itibaren 10 yıl içinde hakkını aramalıdır.

Eğer trafik kazası yaralanma ile sonuçlandıysa yaralanan şahıs kusurlu olan taraftan maddi ve manevi tazminat talep edebilmektedir. Kişinin uğradığı kaza sonrası iş gücü kaybı nedeniyle davası açma hakkı bulunmaktadır. Trafik kazalarında en tehlikeli sonuçlar ölümle sonuçlanan trafik kazaları olmaktadır.

Trafik Kazalarında Tazminat Hakkı

Eğer bir kişi için trafik kazası ölümle sonuçlandıysa kazaya sebebiyet veren taraf mahkemece belirlenerek kazada ölen tarafın yardımda bulunduğu, burs verdiği veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler de dava açabilmektedir.

Trafik Kazalarında Tazminat Davası

Ayrıca trafik kazalarında tazminat davasının dayanağı haksız fiilin sorumluluğudur. Bu nedenle sürücüye (kaza sırasında aracı kullanan kişi), aracın sahibine (aracın ruhsatı üzerine olan kişi), aracı işletene (örneğin bir firmaya ait servis aracının karıştığı kazada), sigorta şirketine (kasko, trafik sigortası gibi sigortaları yapan şirket) dava açılabilmektedir.

Bu nedenle trafik kazası yaralanmalı ya da ölümlü şekilde sonuçlandıysa dava Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmaktadır. Aynı zamanda dava trafik sigortasını yapan şirkete açılacaksa onu da Asliye Ticaret Mahkemesi görmektedir.

Trafik Kazalarında Hangi Zararlar Karşılanır?

Yaralanmalı trafik kazalarında tazminat

  • Öncelikle trafik kazalarında yaralanan kişilerin tedavi masraflarının karşılanması söz konusu olmaktadır.
  • Ayrıca yaralanan kişiler için gelir kaybının karşılanması da davalarda istenen haklardır.
  • Manevi tazminat hakkı bulunan kazazedenin hayatını devam ettirecek sağlık koşullarının bulunmaması halinde kazaya sebep olan kişi ve taraftan herhangi bir destek göremediyse bu hakkını kullanarak trafik kazasının karşılığında manevi tazminat hakkı bulunmaktadır.

Ölümlü trafik kazalarında tazminat

  • Tüm cenaze masraflarını kazada suçlu olan taraf karşılar.
  • Kazazede henüz ölmemişse ve hastanede bakıma muhtaçsa eğer hastane masraflarının karşılanması gerekir.
  • Manevi yönden açılabilen davalar konusunda ise eğer aile bireyleri yaşadıkları derin üzüntü ve kayıp için manevi tazminat davası açma hakkını kullanabilmektedir.
  • Ölümlü kaza sonucu hayatını kaybeden kişi öğrenciler için burs verebilmektedir. Bursu verdiği veya belirli süre kapsamında vereceği bursu, burs alan kişiye tek seferde vermelidir. Bir öğrenci eğitim hayatına burs ile devam ediyorsa bu durumda eğitim imkanı kısıtlanmaktadır. Bu durum karşısında burs alan kişi destekten mahrum olduğu için dava açabilmektedir.

Bursa ‘da Avukat olan Avukat Büşra Mizen, sizlere trafik kazalarında tazminat davası hakkınızı kullanmanız adına hukuksal danışmanlık sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp