Bursa Avukat ile İş Hukuku

Bursa avukat tarafından ele alınan davalar içerisinde iş hukuku da yer almaktadır. İş hukuku kısasa belirtmek gerekirse işçilerin ekonomik olarak bağlı oldukları işveren ile arasındaki ilişkileri düzenleyen bir hukuk dalı ve türüdür. İşçilerle işveren arasında meydana gelen sorunların çözüme kavuşması, devlet tarafından işçilerin haklarının korunabilmesi ve hukuki şekilde güvence altına alınabilmesi adına düzenlenen yasalar gereği ortaya çıkmış bir hukuk dalıdır.

Bursa Avukat ile İş Hukuku
Bursa Avukat ile İş Hukuku

Genel hatları ile bakıldığında işçilerin gerek çalışma koşullarını gerek hak ettikleri ücretleri gerek sendikalar ile olan bağlarını ve bu hususta kurulmuş olan vakıf ve dernekler ile olan ilişkilerini ele almaktadır. Oldukça kapsamlı şekilde belirtilen iş hukukuna ise başarılı avukatlar dahilinde yaklaşılmaktadır.

Bireysel ve Toplu İş Hukuku Nedir?

Bursa avukat kapsamında ele alınan iş hukuku bireysel ve toplu olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Bireysel iş hukuku küçük işletmeler ile işçiler arasındaki ilişkiyi temsil etmektedir. Ücret sözleşmesinden çalışma koşullarına, komisyondan ikramiyeye, ek ödemelerden sosyal haklara, tazminattan işten ayrılma konularına varana dek tüm süreci kapsamaktadır.

İşçiler ile işverenler arasındaki anlaşmazlıklar avukat dahilinde bireysel iş hukukuna göre çözülmektedir. Toplu iş hukuku ise büyük işletmeleri kapsamaktadır. İşçilerle işverenler arasındaki ilişkilerin yanı sıra bağlı oldukları sendikaları da bünyesine almaktadır.  İşe başlama zamanından işten ayrılma zamanına kadar geçen süreçteki tüm konuları iş hukuku kapsar.

İş Hukukunda Özellikler Nelerdir?

Bursa avukat tarafından ele alınan iş hukukunda belirgin bazı özellikler mevcuttur. İşveren tarafından çalışan işçinin emeğinin karşılanması, hak ettiği ücretin hiçbir şekilde ihlal edilmemesi en önemli kuralıdır. Aynı zamanda iş hukuku çerçevesinde meydana gelen herhangi bir anlaşmazlık ya da tereddüt durumu da ele alınmaktadır. İş hukukunda işçilerin kişisel hakları da koruma altına alınmaktadır.

İşçi şahsına öncelik tanınmaktadır. Bu nedenle işçi ve işveren arasında bir sözleşme imzalanarak karşılıklı sorumluluk alınır. Genel olarak iş hukuku özel kriterlere de dayanmaktadır. İşçi ve işveren karşılıklı ilişkilerini buna göre düzenler ve karma hukuk özelliği devreye girerek düzenlemeler de yapılır. Oldukça önemli olan iş hukuku kapsamındaki konular başarılı Bursa avukat tarafından ele alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp