Bursa Miras Avukatı ile Miras Hukuku Sorunları Çözüme Kavuşur!

Bursa miras avukatı kapsamında ele alınan miras hukuku sorunları başarılı bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. Oldukça nitelikli bir şekilde çalışan miras avukatı sayesinde sizler de miras ve mirasçılara dair tüm sorunlara verimli ve yasal düzenlemeler çerçevesinde yanıt ve çözüm bulabilirsiniz.

Bursa Miras Avukatı ile Miras Hukuku Sorunları Çözüme Kavuşur!
Bursa Miras Avukatı ile Miras Hukuku Sorunları Çözüme Kavuşur!

Miras hukuku bir kişinin ölmesi ya da gaip olması durumunda mal varlığının kimlere nasıl paylaştırılması gerektiğine dair düzenlenen hukuk dalıdır. Miras hukuku çerçevesinde mal paylaşımları yapılır ve yasal mirasçıların varis sıfatına sahip olup olmadığı belirlenir. Mirasa sahip olan gerçek sahip, vefatından önce bir vasiyetname hazırladığı takdirde bu vasiyetname kapsamında süreç ilerler.

Bursa Miras Avukatı Neler Yapmaktadır?

Bursa miras avukatı tarafından ele alınan miras hukukunda üst soylar, alt soylar ve yan soylar dikkate alınmaktadır. Yasal ve atanmış olmak üzere iki farklı türde mirasçı bulunmaktadır ve yasal mirasçılık kapsamında miras avukatı süreci ele alır. Miras paylaşımında önemli bir rol oynar. Mirasın kimlere paylaştırılacağını yazılı olarak beyan eder.

Birinci derecelerden başlayarak sırasıyla 2, 3 ve 4.dereceye kadar olan mirasçılara ulaşır. Miras bırakan ile mirasçıların arasındaki tüm sorunlara çözüm yoluyla yaklaşır. Aynı zamanda mirasçının eğer varsa eşiyle alakalı hak kısmını da ele alır. Eşin mal paylaşımına dair olan hakkı kanunda belirtilen şekilde ele alınır. Böylece nitelikli bir dava süreci geçirilerek başarılı ve hakkın yerini bulduğu sonuçlar elde edilir.

Yasal Mirasçı Kime Denir?

Miras avukatları yasal mirasçıları baz alarak işini yapmaktadır. Yasal mirasçılar ise hukuka göre eşler, çocuklar, alt soylar, anne babadan gelen alt soylar, dede ve nineden gelen alt soylar, soy bağı kurulan evlilik dışı çocuklar, evlatlık alınan çocuklar ve alt soy olan kişilerdir.

Eğer miras sahipleri evlilik dışı doğan bir çocuğa sahipse veya nüfusuna dahil olmayan bir çocuğu varsa tıpkı kan bağı olan çocukları gibi miras hakkına sahip olurlar. Alt soy, yan soy ve üst soyların mirastan talepte bulunması tamamen yasal düzenlemeye bağlı olarak incelenir. Bu nedenle sürecin kaliteli ve alanında uzman bir Bursa miras avukatı tarafından yürütülmesi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp