Bursa Avukat ve Miras Hukuku

Bursa avukat miras davaları da dahil olmak üzere fazlasıyla yanınızda durarak bu süreç içerisinde size yardımcı olacaktır. Günlük yaşantının en sık gündeme gelen konuları arasında miras gelmektedir. Belirli kişiler tarafından bırakılan mirasların alınması hakkı bulunan kişilerce haklarının talep edilmesi sonucu miras davaları açılmaktadır. Kimi miras davaları kolay bir şekilde çözümlenebilirken kimileri de anlaşmazlıklar nedeniyle uzun sürmektedir. İyi bir avukatla çalışıyorsanız girdiğiniz davadan başarılı sonuçlar elde ederek ayrılma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu tür davalarda, müvekkillerin hakları konusunda detaylı bilgiye sahip olması da avantaj sağlayacak bir diğer hususlar arasındadır.

 

Bursa Avukat ve Miras Hukuku
Bursa Avukat ve Miras Hukuku

Bursa Avukat ile Miras Davası Süreci

Davanın başlangıcından sonuna kadar müvekkillerinin yanında olan ve hakları konusunda gerekli bilgiyi temin eden Bursa avukat davadan iyi ve hakkaniyetli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sürecin başlangıcında avukatınıza içinde bulunduğunuz durumu detaylı bir şekilde anlatıp bu husus hakkında nelerin yapılabileceği konusunda yardım almanız davaya olan hakimiyetinizi güçlendirecektir. Miras davalarında kaçıncı dereceden soy bağınızın olduğu da davayı büyük ölçüde etkilemektedir. Miras bırakacak kişinin avukatları eşliğinde henüz yaşıyorken miras paylaşımını yapması miras davalarının daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Mirasın sahibi olan kişiye muris adı verilmektedir. Mal paylaşımları yapılırken öncelikli olarak 1’inci dereceden kan bağı bulunan kişiler baz alınarak başlanılır.

 

Miras Davasında Kimlere Miras Verilir?

Mirası bırakacak kişinin ölümü halinde geriye kalan mal varlığının yakın aile tarafından yargı yolu ile bölüştürülmesine Miras davası denmektedir. 1’inci derecede bulunan üst soylar anne ve baba, 2’inci derecede bulunan yansoylar kardeşleri, 1’inci derece ad soylar çocukları, 2’inci derece üst boylar büyükanne büyükbaba, 2’inci derecede alt soylar torunları, 3’üncü derece yansoylar dayısı, amcası, halası, yeğeni ve teyzesidir. Bu kişiler yakın akraba bağı bulundurduğundan miras hakkı taşımaktadır. Bunun haricinde mirasçı ölümünün öncesinde avukat ve noter onayıyla vasiyetnamesini hazırlattığı takdirde geriye kalan mirası o doğrultuda dağıtılacaktır. Miras sahibi kişi ölmediği takdirde mirasın dağılımı yapılamamaktadır. Sizin de miras davasında iyi ve tecrübeli bir avukata ihtiyacınız varsa Bursa avukat size profesyonel bir destek verecektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp