Bursa Aile Avukatı

Bursa avukat kapsamında aile avukatları, sıklıkla başvurulan bir uzmanlık alanı olarak öne çıkmaktadır. Aile avukatı, aile hukuku alanında uzmanlaşmış kişilerdir.  Aile hukukunda da, diğer alanlarda da olduğu gibi tecrübe ve uzmanlık gerekmektedir. Aile avukatlarının, aile içerisinde oluşabilecek hukuki anlaşmazlıkların engellenmesini sağlayan bir görevi bulunmaktadır.

Aile avukatı sadece aile hukuku davalarına müdahil olmakla kalmaz, aynı zamanda aile hukuku konularında da danışman olarak hareket edebilir. Bu uyuşmazlıkların davaya dönüşmesi durumunda aile avukatının görevlerinden biri de müvekkiline hukuki süreçte yardımcı olmak ve süreç hakkında bilgi vermektir. Dava dosyasını hazırlamak, delil toplamak, davaya ilişkin dilekçeleri hazırlamak ve bu verileri uygun bir şekilde mahkemeye sunmak aile avukatının asli görevleridir. Buna ek olarak, aile avukatlarının bir takım ahlaki yükümlülükleri vardır. Bunlar; müvekkillere karşı şeffaf olmak, açık ve anlaşılır bir dille iletişim kurmak, davaları bilgilendirmek, müvekkil haklarını yasal çerçevede en iyi şekilde savunmak ve bu etik yükümlülükleri kabul etmek ve yerine getirmektir. Bu niteliklere sahip bir aile avukatı, çevresi ve müvekkilleri tarafından en iyi aile avukatı olarak tanımlanabilir.

Bursa Aile Avukatı
Bursa Aile Avukatı

Aile Hukuku Genel Tanım

Hukuk, bir toplumda yaşayan bireylerin toplumun diğer üyeleriyle ve bir bütün olarak toplumla ilişkilerini yöneten kurallar bütünüdür. Toplumun en küçük birimi ailedir. Anne babaya dayalı aile kurumu sadece evliliğin gerçekleşmesi ile tamamlanmaz. Aile bireylerinin birbirlerine karşı sorumlulukları gerçek aile kavramını ortaya çıkarmaktadır. Aile bireylerinin birbirlerine karşı sadece ahlaki sorumlulukları değil, aynı zamanda birbirlerine karşı belirli yasal sorumlulukları da vardır. Aile hukuku, aile üyeleri arasındaki yasal sorumlulukları ve ilişkileri düzenleyen bir kurallar bütünüdür.

1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı medeni kanun ile aile hukukuna dair temel düzenlemelerde aile hukuku 3 ana başlıkta; evlilik hukuku, hısımlık hukuku ve vesayet hukuku olarak incelenmektedir.

Bursa’da Aile Avukatı

Bursa avukat ve hukuk büroları konusunda büyük şehirlerden biri olarak oldukça fazla hukuk alanında profesyonele ev sahipliği yapmaktadır. Uzmanlık alanlarında sayısız Bursa aile avukatı bulunmaktadır. Bursa avukat konusunda birçok alanda olduğu gibi aile hukuku alanında da uzman avukatlara kolaylıkla ulaşabilir ve tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TIKLA ARA
WhatsApp