Boşanma Davası Nerede Açılır?

Bursa boşanma avukatı ile iletişime geçerek boşanma davası, eşin ya da kendisinin yerleşim yeri ya da son 6 aydan beri birlikte oturdukları yerde bulunan Aile Mahkemelerinde açılmaktadır.  Boşanma davası, boşanma dilekçesi ve evrakların Aile Mahkemesi Tevzi Bürosu’na verilmesinin ardından harç giderlerinin ödenmesi ile açılmaktadır.

Boşanma sebeplerini içeren dilekçenin hazırlanması, nüfus cüzdan fotokopisi ve delil listesinin sunulması gerekmektedir. Boşanmadan kaynaklı hakların öğrenilmesi için bir boşanma avukatı ile görüşülmesi gerekmektedir. Sadece dilekçe hazırlamak ile süreç bitmemektedir. Değişen kanunların, kararların takip edilmesi kişi açısından zor olacaktır. Bu nedenle bir boşanma avukatına başvurmak süreç açısından son derece doğru olur.

Boşanma Davası Nerede Açılır?
Boşanma Davası Nerede Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası ile boşanmak için tarafların nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi konularda kendi aralarında anlaşmış olmaları gerekmektedir. Bu gibi konularda anlaşmanın yapılmasının ardından bir protokol hazırlanır. Bu protokol çerçevesinde mahkemeye başvurulmaktadır. Ancak anlaşmalı bir boşanma davası açabilmek için en az bir yıl evli kalınmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda da eşlerin beraber başvurması ya da eşlerden birinin diğerinin davasını kabul etmesi durumunda anlaşmalı boşanma davası açılabilmektedir. Aynı anda mahkeme tarafından dinlenerek, serbest iradeleri ile bu kararın verildiğini açıklayarak kanaat getirilmesi gerekmektedir. Bursa boşanma avukatı ile görüşülerek bu konuda çok daha detaylı bilgi alınması mümkündür.

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası, anlaşmaya varılamadığı durumlarda yapılan bir boşanma davasıdır. Eşlerin nafaka, velayet ya da tazminat gibi konularda mutabakata varıp anlaşamaması sonucunda açılmaktadır. Doğal olarak da çekişmeli boşanma davalarında süreç, anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun olmaktadır. 8 ila 12 aylık bir süreçte dava sonuçlanmaktadır.

Davanın açılma sebebine göre hâkimin soracağı sorular değişmektedir. Şiddet gibi bir durum söz konusu ise ilgili tanıklar dinlenecek, sağlık raporu incelenecek ve detaylı sorular yöneltilecektir.

Anlaşmalı ya da çekişmeli bir boşanma davası için mutlaka iyi bir boşanma avukatından destek alınmalıdır. Bu sayede hakların bilinmesi ve doğru bir sürecin yaşanması sağlanacaktır. Bursa boşanma avukatı araştırması yaparak, tecrübeli ve uzman bir avukattan destek alınması mümkündür.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TIKLA ARA
WhatsApp