Eşimin sevgilisine dava açmak istiyorum. Eşimin kız arkadaşına tazmina davası açabilir miyim? Tazminat davasını kazanır mıyım? Tazminat davası açılması için hangi koşulların yaşanmış olması gerekir?” diyorsanız öncelikle hazırladığımız makalemizi 1-2 dakikanızı ayırıp okuyarak yol haritanızı belirleyebilirsiniz.

Aldatma her konuda oldukça kötü ve onur kırıcı bir davranıştır. Evlenme akdi ile beraber eşler birbirlerine sadakat yemini ile bağlanırlar. Bu beraberlik süresince eşlerden herhangi birinin diğer eşe karşı aldatma girişimi olmamalıdır. Eğer aldatma gerçekleşiyorsa bunu tespit eden eş bulunduğu ildeki Aile Mahkemesi’ne avukatı ile birlikte boşanma davası açar. Aldatmanın gerçekleşmesi, aldatılan eşe Türk Medeni Kanun’u m.161 gereğince boşanma davası açma hakkı doğar. Çünkü bu durum evlilik temelini oluşturan sadakat yükümlülüğünü zedelemiştir.

Aldatan Eş Tazminat Öder Mi? Ne Kadar Tazminat Öder?

Aldatılan taraf, eşine maddi ve manevi tazminat davası açma hakkını saklı tutar. Bu gibi durumlarda aldatılan eş hem psikolojik olarak yıpranmakla birlikte derinden sarsılarak yıpratıcı bir durumun eşiğine gelmektedir. Söz konusu olay çocukları etkileyip bu süreci anbean gözleri önünde yaşamalarına neden olur.

Eşimin Sevgilisine Tazminat Davası Açabilir Miyim

Boşanma, çiftlerin arasında anlaşmazlıklara neden olduğunda çekişmeli boşanma davası açılması gerekir. Eğer çiftler kendi aralarında bir akit (sözleşme) imzalarsa başvurularını anlaşmalı boşanma davası (tek celsede boşanma) adı altında devam ettirler. Bu yöntem genelde en kısa süren boşanma yöntemidir.

Aldatan eş tazminat ödeyebilirse ne kadar öder” diye soruyorsanız eğer bu kişinin kusuruna göre mahkemede hakimin kararıyla belirlenmektedir. Eğer çocuğunuz varsa hakim nafaka bedelini eşin gelirine göre ve çocuk sayısına göre belirlenmektedir.

Eşimin Sevgilisine Kız Arkadaşına Dava Açabilir Miyim?

“Peki aldatan eşin sevgilisi veya kız arkadaşı davanın hangi konumundadır? Eşimin kız arkadaşına dava açabilir miyim? Boşanmada tazminat talebinde bulunulur mu?” gibi sorular aklınızı meşgul edebilmektedir.

Bu konuda Yargıtay İçtihatları Birleştirme Genel Kurulu tarafından aldatma eylemine katılmış olan üçüncü şahıslar hakkında karar açıklanmıştır. Aldatılan eşin kişilik haklarına, şahsi çıkarları nedeniyle tehdit, şantaj ve şiddet gibi davranışlar sergilendiyse eşinin sevgilisine veya kız arkadaşına manevi tazminat davası açma hakkı ortaya çıkar.

Ancak aldatan eşin sevgilisi yani üçüncü şahıs herhangi bir şekilde aldatılan eşi tanımıyor veya hiçbir şekilde temasa geçmemişse, kişilik haklarına saygı sınırlarını da aşmamışsa bu tür durumlarda davanın herhangi bir tarafı olmaz. Bu nedenle dava edilemez. Bu yüzden aldatıldığını öğrenen eşler hızlıca Bursa’da bir boşanma avukatı arayışına girerler.

Son olarak şunu netleşmemiz gerekiyor. Bildiğiniz üzere eşiniz, sizi aldatmış ise maddi ve manevi olarak tazminat talep edebilirsiniz. Ancak bu konuda üçüncü kişi konumunda olan şahsa eşinizle yakın arkadaşlık kurduğu için dava açamazsınız. Ayrıca bu kişi için de tazminat da talep edemezsiniz.

Eşimin Sevgilisine Nasıl Manevi Tazminat Davası Açarım?

Eğer özellikle eşinizin sevgilisi yukarıda bahsettiğimiz gibi sizin kişilik haklarınıza, çocuklarınıza tehdit ve psikolojik şiddet uyguluyorsa sadece bu nedenden dolayı bile manevi tazminat hakkınız doğar.

Aldatmadan dolayı boşanma düşünceniz varsa öncelikle haklarınızı öğrenin. “Aldatılan Kadının Hakları Nelerdir” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Avukat Büşra Mizen olarak aldatma davalarını üstleniyoruz. Bu davada için gereken tüm hakları sonuna kadar almak için hukuki savaşı beraber veriyoruz.

TIKLA ARA
WhatsApp