Boşanma Davası Avukatı
Bursa ‘da Boşanma Avukatı

Boşanma davası açmak isteyen kişiler en iyi bursa boşanma avukatı arayışı içerisine girerler. Bursa ‘da avukat olarak bursa boşanma davalarında müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Bursa avukat, boşanma davaları ile ilgili bilgilendirme amaçlı yazımızı sizlere sunuyoruz.

Boşanma Davaları Çeşitleri Nelerdir ?

Boşanma davaları çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları olmak üzere ikiye ayrılır. Tarafların boşanma, nafaka, mal paylaşımı, maddi-manevi tazminat gibi hususlarda anlaşması durumunda anlaşmalı boşanma davası açılır. Tam tersi yani tarafların boşanma konusunda anlaşamadıkları durumda çekişmeli boşanma davası açılır. Çekişmeli boşanma davası açılması için kanunda herhangi bir ön şart sunulmamıştır. Buna rağmen anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların en az 1 yıldır evli olması gerekmektedir.

Boşanma Davası Avukatı Nasıl Bir Süreç İle İlerler ?

1- Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı

En az 1 yıldır evli olan ve boşanma için anlaşan taraflar anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Anlaşmalı boşanma davası açılması için alanında uzman Bursa Avukat tarafından bir boşanma protokolü hazırlanması gerekir. Boşanma protokolünde tarafların boşanmak istedikleri, nafaka, maddi-manevi tazminat, edinilmiş malların paylaşımı, çocuk var ise velayet hususlarında tarafların yapmış olduğu anlaşma maddeler halinde yer almalı ve taraflarca imzalanmalıdır. Taraflar boşanma protokolünü imzaladıktan sonra bir dava dilekçesi ile anlaşmalı boşanma davası açılır. Akabinde mahkeme duruşma için gün verir. Genellikle duruşma günü 1 hafta – 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde verilir.

Bursa ‘da Avukat

Taraflar duruşmaya giderek imzalamış oldukları protokolü kabul ettiklerini, boşanmak istediklerini beyan eder. Hakim eğer boşanma protokolünde kamu düzenine aykırı bir husus tespit etmez ise tarafların boşanmasına karar verir. Ancak hakimin vermiş olduğu bu karardan sonra taraflar boşanmış sayılmaz. Bunun için boşanma kararının kesinleşmesi gerekmektedir. Duruşmadan sonra hakim gerekçeli karar hazırlar ve bu karar taraflara tebliğ edilir. Tebliğ tarihinden itibaren 2 hafta içerisinde tarafların boşanma kararına itiraz etmemeleri üzerine boşanma kesinleşir.

Bursa ‘da Avukat olarak belirtmek isteriz ki anlaşmalı boşanma davalarında her ne kadar daha kısa bir süreç uygulanıyor olsa da bu sürecin alanında uzman bir Bursa boşanma Avukatı ile takip edilmesi tarafların hak kaybına uğramasını ve dava sürecinin uzamasını önler.

2- Çekişmeli Boşanma Davası Avukatı

Çekişmeli boşanma davası açılabilmesi için öncelikle usulüne uygun bir dilekçe yazılması gerekir. Bu dilekçe ile dava açılır ve karşı tarafa tebliğ edilir. Dilekçeler aşamasının bitiminden sonra ön inceleme duruşması yapılır ve tarafların delillerini sunması beklenir. Hakim, tarafların süresi içerisinde sunmuş olduğu delilleri değerlendirerek dava hakkında bir karar verir. Bursa Avukat olarak belirtmek isteriz ki çekişmeli boşanma davaları dilekçeler aşamasının uzun sürmesi, delillerin değerlendirilmesi, tanıkların dinlenmesi süreçlerinin yavaş ilerlemesi nedeniyle uzun yıllar sürmektedir. Bunun yanında her hukuk davası gibi boşanma davaları da sıkı usul kurallarına tabidir. Dilekçelerdeki eksik hususlar, sürelerin kaçırılması gibi durumlarda taraflar hak kayıplarına uğrayabilir. Bu nedenle çekişmeli boşanma davası açacak kişilerin alanında uzman bir Bursa Boşanma Avukatı ile çalışmalarında fayda vardır.

Bursa ‘da Boşanma Avukatı

Bursa Avukat, Bursa ‘da Boşanma Avukatı olarak müvekkillerimize çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında hizmet vermekteyiz. Zaman zaman bize başvuran müvekkillerimizden de gördüğümüz üzere taraflar boşanma davalarını kendileri açarak sürelerin kaçırılması, dilekçelerin eksik yazılması gibi nedenlerle büyük hak kayıpları yaşamaktadır. Çoğu zaman yapılan bu yanlışların geri dönüşü olmamaktadır. Bu nedenle alanında uzman bir bursa boşanma avukatı ile çalışılmalıdır. Konuyla ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bursa ‘da Avukat olarak, sunduğumuz hizmetler ile sizleri en kısa sürede mahkeme sonucuna taşıyoruz. Bursa avukatlık bürosu olarak sizlere boşanma davalarında hizmet veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp