Aldatılan kadının ne yapması gerekir, hangi durumlarda aldatılma mahkemede kabul edilir, aldatılmayı kanıtlayacak ses kaydı almak suç mu, kişinin aldatılma durumlarında hakları nelerdir, aldatılan kadın çocuğun velayetini alır mı?” gibi soruların cevap bulması için bilgilerimizi paylaşmaya çalışacağız.

Aldatılan Kadın Aldatıldığını Hangi Deliller İle Kanıtlar?

Aldatılma Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesinde “Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açar.” maddesi yer almaktadır. Herşeyden önce kanun’un hem kadın hem de erkeğe tanıdığı bu hak, eşlerden birinin diğerini aldatması (zina) bu duruma maruz kalan eş tarafından dava açma hakkı doğurmaktadır.

Aldatılan kadının hakları ve aldatılan kadının ne yapması gerekir

Öncelikle aldatmayı kanıtlayacak deliller kişilerin özel hayatlarını ihlal etmeyecek şekilde toplanmalıdır.

 • Eşinizin ofisine casus kamera veya ortam dinleyici sistem kurmak suçtur.
 • Eşinizin telefonuna kuracağınız ses kayıt ve konum takibi yapabilen 3. parti yazılımlar delil sayılmamaktadır.

Bu gibi özel hayatı ihlalden durumlardan dolayı mahkeme tarafından cezai yaptırıma bile maruz kalabilirsiniz. Ayrıca boşanma davalarında delil toplarken aşağıda belirteceğimiz bazı alanlardan veri toplayabilirsiniz.

Konakladığı alanların kamera kayıtları, duruma tanıklık edebilecek gerçek kişiler, doğal yöntemlerle çekilmiş fotoğraflar kanıt kabul edilir. Ayrıca kredi kartı harcamaları, ulaşım biletleri ve harcamaları, güvenlik kamerası kayıtlarını delil olarak kullanabilirsiniz.

HTS (Historical Traffic Search) kayıtları kişilerin görüşme kayıtlarını, görüşme sürelerini, arama bilgilerini tutmaktadır. HTS kayıtları Aile ve Tüketici Mahkemeleri tarafından GSM operatörlerinden istenmektedir.

Hat sahibi olarak HTS kayıtlarına sizler de kendi operatörünüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vodafone HTS Kayıtlarına Ulaş , Turkcell HTS Kayıtlarına Ulaş , Türk Telekom Online İşlem Merkezi

Bursa’da Aldatma Davası, Avukat Büşra Mizen

Aldatılan bir eş olarak Bursa ‘da Avukat Büşra Mizen’e aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Bursa, Avukat Büşra Mizen boşanma davalarında sizlere en iyi şekilde hizmet sağlar. Bursa Osmangazi’de bulunan avukatlık ofisimize sizleri bekleriz.

Bursa’da aldatma davasına bakan Avukat Büşra Mizen, aile hukuku konusunda da sizlere avukatlık hizmeti sunmaktadır.

Aldatılan Kadının Boşanmadaki Hakları

Aldatılan kadının boşanmadaki hakları konusunda çok farklı durumlar gözet ile bilmektedir.

Öncelikle sunulabilecek delilleri çok iyi şekilde bilmeniz gerekir. Çünkü sağlam deliller her zaman mahkemenin sonuçlanması süresini büyük ölçüde etkiler. Eğer eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız ve duruma örnek vermek gerekirse bu delilleri kanuna hukuka uygun bir şekilde elde etmeniz faydanıza olacaktır.

Aldatılan Kadın Hangi Delilleri Sunabilir?

 • Eşin başka birinden hamile kalması veya çocuk sahip olması
 • Kişinin cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalığa kapılması
 • Cep telefonu ve sosyal medya üzerinden yapılan yazışmalar
 • Bir otel odasında aynı odada yatması ve bunları görüntü ve ses ile sunabilmek

Ama yukarıda bahsettiğimiz gibi deliler kadar delilerin nasıl toplandığı da oldukça önemlidir. Hukuka uygun şekilde toplanmayan deliller (gizli kamera ortam dinleyici cihaz telefona yüklenebilen casus programlar vb.) Mahkemede sizin lehinize hukuki anlamda sorunlar çıkacaktır.

Aldatılan kadınlar hangi delilleri mahkemeye sunabilir?

Sonuç olarak boşanma sürecinin başladığı an yorucu ve yıpratıcı etkiler insanların sosyal yaşantılarını da etkiler. Bununla birlikte kişilerin ve çocukların psikolojilerini de oldukça derinden yaralar. Çocuklar için oldukça yıkıcı olan bu durum gelişim çağlarında onlara daha fazla zarar verir. Boşanma sırasında ve sonrasında ebeveynlik görevlerinizi olabildiğince eksiksiz devam ettirin. Bu konuda gerekli psikolojik destekleri almanız konusunda uyarımızı yapalım.

Her şeyden önce bu tür durumlarda her zaman karşı taraftan yüksek miktarda manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için mahkemeye başvurmanız gerekmektedir.

Aldatılan Kadın Boşanma Davasını Ne Kadar Sürede Açılmalıdır?

Aldatıldığınızı öğrendiğinizde 6 ay içerisinde boşanma davası açabilirsiniz. Eğer aldatıldığınızı öğrenip 5 yıl süreyle herhangi bir şekilde mahkemeye boşanma davası açmazsanız boşanma davası açma hakkınız ortadan kalkmış olur.

Bu yüzden aldatıldığını düşünen eş, “hukuka uygun şekilde toplayacağı delillerle” en yakın aile mahkemesine başvurusunu gerçekleştirir.

Aldatılan Kadın, Çocuğun Velayetini Alabilir Mi?

Bu tür boşanmalarda velayet kimde kalır sorusuna en etkili cevap kanunlarda yer alan “çocuğun üstün yararının gözetilmesi” ile sağlanır. Velayete ilişkin kararlar verilirken çocuğun (küçüğün);

 • Ortak evde yaşadığı ebeveyni ile (anne veya babası) anlaşabilmesi
 • Şiddet ortamının söz konusu olmaması
 • Yaşadığı evde kendine ait bir yaşam alanının veya odasının bulunması
 • Eğer evde birlikte kalınıyorsa anneanne, babaanne ve dede gibi bireylerle anlaşabilmesi
 • Sağlık ihtiyaçlarının ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi durumlarında mahkeme karar vermektedir.

Ayrıca, çocuk anneyle kalmaktan mutlu ise çocuğun sosyal gelişimi için geçici velayetin mahkeme kararı ile anneye verilmesi mümkün olur.

Ama aldatan kişi anne ise mahkeme bu konuda farklı konular üzerinde değerlendirme yaparak karara varmaktadır. Annenin haysiyetsiz şekilde hayat sürmesi, ahlaka ve toplum kurallarına aykırı davranışlar sergilemesi, kendisini alkol veya uyuşturucu gibi sağlıklı karar almasını engelleyici kötü davranışları sergilemesi halinde mahkeme, velayeti anneden alıp babaya verebilmektedir. Bu durum mahkemedeki durumlar gözetilip hakim hakim tarafından karara bağlanmaktadır. Kanun, her zaman bu tür durumlarla çocuğun bütün yararını gözetir.

Bursa ‘da Avukat olarak, sunduğumuz hizmetler ile sizleri en kısa sürede mahkeme sonucuna taşıyoruz. Bursa avukatlık bürosu olarak sizlere boşanma davalarında hizmet veriyoruz.

TIKLA ARA
WhatsApp