Bursa Boşanma Avukatı ile Dava Süreci Nasıl İlerler Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası süreci, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle üç ana aşamadan oluşur. Bursa boşanma avukatı bu üç aşama olan başvuru aşaması, müzakere aşaması ve mahkeme kararı aşamasında daima yanınızda olacaktır.

Bu süreç tarafların anlaşmalarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle bu süreç, başvuru aşamasından son kararın verildiği aşamaya kadar ortalama 6 ay ila 2 yıl arasında sürer. Bu süre, mahkemenin yoğunluğuna, davaya konu olan konuların karmaşıklığına ve tarafların anlaşma sürecindeki tutumlarına bağlı olarak değişebilir.

 

Boşanma Avukatı ile Başvuru Aşaması

Başvuru aşaması, bir tarafın boşanma talebini mahkemeye sunması ile başlar. Bu başvuru çiftin evlilik durumu, mal paylaşımı, velayet gibi konuların detaylarını da içerir. Karşı tarafın cevap vermesi için belirli bir süre verilir ve bu süre sonunda dava ilerleyebilir. Tabii ki başvurunun başarılı şekilde gerçekleşmesi de kritik bir faktördür.

Özellikle başvuru aşamasında yargı karşısında etkili bir görünüme sahip olmak da davaya avantajlı girmek adına önemli bir detay olacaktır. Eğer müvekkilin haklarını en iyi şekilde biliniyor ve tamamen hukuk kurallarına binaen savunuluyorsa başvurunun kabul edilmemesi için hiçbir neden yoktur. Böyle bir durumda ise Bursa boşanma avukatı destekleyici bir faktör olacaktır.

 

Boşanma Avukatı Müzakere ve Mahkeme Kararı

Müzakere aşaması, iki taraf arasında anlaşma sağlama amacıyla yapılan görüşmeleri içerir. Bu aşamada avukat mal paylaşımı, velayet, nafaka gibi konuların belirlenmesi ve her iki tarafın da anlaşması için müvekkiliyle konuşur. Anlaşmaya varılamadığı durumlarda ise mahkeme, kararını vermek için davanın görülmesine devam eder.

Son aşama mahkeme kararıdır. Bu aşama müvekkil tarafından en çok beklenen aşamadır. Burada mahkeme kararıyla tarafların boşanması resmileşir ve varsa mal paylaşımı, nafaka ve velayet gibi konuların detayları belirlenir. Bu kritik sürecin ortalama süresi 6 ay ve 2 yıl aralığında olsa da yukarıdaki faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Süreç her ne kadar sürerse sürsün Bursa boşanma avukatı daima destekleyici olacaktır ve en başarılı sonuç elde edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp