Bursa Boşanma Avukatı

Bursa boşanma avukatı ya da aile avukatı; çekişmeli boşanma davaları, ihtilaflı boşanma davaları, boşanma sonrası mal paylaşımı (katkı davaları), nafaka davaları, vesayet davaları ve vesayet değişiklikleri, iddet süresi ve iddetin kaldırılması vb. davalarda avukattır.

Boşanma Davalarında Avukat Gerekli mi?

Boşanma davalarında avukat gerekli mi? Hukukumuzda boşanma davalarında avukatları temsil etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Dilerseniz boşanma davasını avukat tayin etmeden kendiniz de takip edebilirsiniz. Ancak boşanmadan önce profesyonel bir avukattan yardım alınması, kişinin ahlaki açıdan hassas olduğu durumlarda ileride oluşabilecek hak kayıplarının ve maddi kayıp riskinin önüne geçmek açısından da önemlidir. Hukukumuzda boşanma davalarında avukat tarafından temsil edilme zorunluluğu getirilmese de duygusal sıkıntı ve gerginlik yaşanan süreçte yasal hakların doğru belirlenmesi gerekmektedir. Hak kaybına yol açmamak adına bir avukat yardımı almanızda ve avukat ile geçirdiğiniz süreci detaylı bir şekilde değerlendirmenizde fayda vardır. Ayrıca boşanma sürecini olabildiğince hızlı ve sorunsuz hale getirmek için bir boşanma avukatı ile çalışmak önemlidir.

Avukattan Yardım Alınmazsa Neler Olabilir?

Avukattan yardım alınmazsa neler olabilir? Boşanma davalarına gerekli özen gösterilmediği durumlarda, bu sürecin sürecin basit olduğuna inanıldığında, internet ortamında bulunan son derece yanlış ve kusurlu anlaşmalar ile uzman olmayan bilgileri kullanarak süreci tamamlamaya çalıştıklarında telafisi mümkün olmayan hak kayıplarına yaşanabilmektedir. Sonrada bu durum, dilekçede yer almaması gereken ve belirli sürelerin kaçırıldığı ifadeleri içermektedir. Bu nedenle teknik bilgi ve mesleki bilgi gerektiren boşanma sürecinde bir avukatın desteğini almak oldukça önemlidir.

Boşanmanın En Hızlı Yolu

 Boşanmanın en hızlı yolu, tarafların boşanmayı ve boşanmanın sonuçlarını tamamen kabul ettiği çekişmeli boşanma davasıdır. Boşanma müzakeresi yapabilmek için iki taraf arasındaki evliliğin en az bir yıl sürmesi gerekir. Evlilik en az bir yıl sürerse çekişmeli boşanma davası açılır ve çekişmeli boşanma davasına göre boşanma çok hızlı gerçekleşir ve çoğu zaman toplantıda bile sonuçlanabilir. Her şey zamanında bitip ilk görüşmede karar verilse bile gerekçeli karar yazma, taraflara bildirme, temyiz süresinin dolması gibi süreçler nedeniyle boşanma davası 5-6 ayı bulabilmektedir. Boşanma ve aile hukukunda avukatların yardımı ile dava süreci daha kısa sürede sorunsuz bir şekilde tamamlanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp