Sıkça Sorulan Sorular

Avukat Büşra Mizen’e özelden gelen ve site ziyaretçilerinden gelen soruları sorduk.

İmam nikahımız kıyılırken nikah memuru bir kağıda mehir miktarını yazdı. Eşimin kağıtta imzası yok. Mehir davası açabilir miyiz?

Hayır. Mehir senedinin şartlarından biri her iki eşin de imzasının bulunması. Kişi imzalamadığı bir senetten sorumlu tutulamaz. Bu nedenle mehir davası açamazsınız.

Boşanan kadının iddet müddeti içerisinde boşandığı kocasıyla tekrar evlenmesi durumunda da dava açmak gerekir mi ?

Evet. İddet müddeti içerisinde evlenmek istiyorlarsa dava açılarak iddet müddetinin kaldırılması gerekir. Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Velayetin Annede Kalması İçin Ne Yapmak Gerek?

Velayetin Annede Kalması İçin Ne Yapmak Gerekir? adlı makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Aldatılan Kadının Hakları Nelerdir?

Aldatılan Kadının Hakları Nelerdir? adlı makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Boşanma Davasındaki Süreçler Nelerdir?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki alana ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanmalar tek çelsede hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları ise çiftler arasındaki duruma ve mahkeme yoğunluğuna bağlı olarak süresi değişmektedir.

Boşanma Davalarında Avukat Gerekli Midir?

Çekişmeli boşanma davalarında avukat gereklidir. Ancak anlaşmalı boşanma davalarında avukat şartı yoktur. Boşanma davalarınızda alanında Avukat Büşra Mizen ‘den yardım almanız işlemin daha kısa ve kesin olmasını sağlar.

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Anlaşmalı boşanmada davalarından eşler mal paylaşımında bulunurken kendi istekleri ve tasarrufları neticesinde karar alınmasını isteyebilirler. Çekişmeli boşanma davalarında ise sunulan deliller üzerine hakim tarafından karar verilmektedir.

Boşanma Davası Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Eşinize boşanma davası açmak istiyorsanız öncelikle boşanma türünü belirlemiş olmalısınız. Boşanma konusunda eşiniz ile anlaşma sağlarsanız anlaşmalı boşanma davası açabilirsiniz. Eşiniz ile anlaşamıyorsanız eğer bizden avukat yardımı alarak çekişmeli boşanma davası açabilirsiniz.

Erkekler Nafaka Talebinde Bulunabilir Mi?

Gelişen ve değişen dünya yapısıyla ve anayasal hak olan eşitlik ilkesi gereği kadınlar ve erkekler eşit konumdadırlar. Türk medeni kanunda nafaka ile ilgili işlemlerde cinsiyet belirtmeksizin nafaka alınabileceği söylenmiştir.

Aldatılan Kadın Boşanma Davasını Ne Kadar Sürede Açılmalıdır?

Aldatıldığınızı öğrendiğinizde 6 ay içerisinde boşanma davası açabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanmalarda Velayet Kimde Kalır?

Velayet konusu boşanma davalarında önemli bir konudur. Mahkeme çocuğun menfaatini düşünerek karar vermektedir. Anlaşmalı boşanmalarda çiftler çocuğun velayeti konusunda uzlaşmış olması gerekir.

TIKLA ARA
WhatsApp