Nafaka almak için hangi koşulların geçerli olduğunu ve hangi durumlar içerisinde nafaka alınamayacağını detaylıca işlediğimiz bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Boşanma davası sürerken veya boşanma davası sona erdikten sonra alınabilen, taraflardan birinin boşanma sonucu yoksulluğa düşmemesi için eşe yada müşterek çocuklarına her ay düzenli olarak ödenen (iştirak) mahkeme kararı ile bağlanmış ücrettir.

Nafaka Türleri

Nafakalar kendi aralarında 4’e ayrılmaktadır. Bunlar tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası ve yardım nafakası olarak verilmektedir.

Tedbir Nafakası

Bu nafaka türü boşanma davası açıldıktan sonra mahkeme kararı ile tarafların hayat standartlarının olumsuz yönde değişmemesi için boşanma gerçekleşene kadar verilen nafakadır. Bu nafakada boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin ayrı kalmasını haklı kılan sebepler varsa tedbir nafakası ödenmesine karar verilir.

Ayrıca talep edilmese bile davaların açılmasıyla birlikte hakimin talep beklemeksizin kendiliğinden alması gereken önlemler arasında tedbir nafakasına karar vermek de yer alır. Eşlerin ayrı yaşamasını haklı kılan bir nedenin varlığı halinde talep edilebilmektedir. Boşanma veya ayrılık davasının açılmasıyla birlikte tedbir nafakası talep edilmesi halinde bu davaların açılması sonucu hakimin talep beklemeksizin kendiliğinden alması gereken önlemler arasında tedbir nafakasına karar vermek de yer alır.

Nafaka Almak İçin Gereken Koşullar Nedir?

Ayrıca tedbir nafakası kararı verilirken bir kusur aranma söz konusu olmamaktadır. Bursa’da boşanma davası avukatı arayanların yoğun olarak bizleri seçtiği doğrudur.

Kimler Tedbir Nafakası Alır?

 • Eşlerden herhangi biri talep edebilmektedir.
 • Ayrıca kadın erkekten erkek de kadından talep edebilmektedir. Talep konusunda erkek veya kadın olmanın bir önemi yoktur.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası, boşanma sürecinde velayet kararı kendisinde olmayan eşin 18 yaşından küçük olan çocuğa verilmesi üzerine koşulsuz olarak hakim tarafından belirlenen nafaka türüdür. Bu nafaka müşterek çocuğun eğitim giderleri için ödenmektedir. Çocuğun yetiştirilmesi, sağlık ve barınma giderleri için ödenen bu nafakada çocuğun velayeti kendisine verilmeyen eşin mali gücü göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

İştirak nafakalarında 4787 sayılı kanun ile kurulan olan Aile Mahkemeleri görevlidir.

Kimler İştirak Nafakası Alır?

 • Çocuğa atanan kayyım,
 • Fiili olarak çocuğuna veya çocuklarına bakan eş,
 • Vasi (bir yetimin ya da akılca zayıf birinin malını, mülkünü yöneten kimse),
 • Ayırt etme gücüne sahip çocuk talep edebilmektedir.

Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası boşanma sürecini mahkemeye taşıyan çiftlerin boşanmadan sonra alabildikleri bir nafaka türüdür. Ayrıca yoksulluğa düşecek olan eşin diğer eşten daha az kusuru bulunması koşuluyla talep ettiği nafakadır. Mahkeme süreci boyunca tedbir nafakası alan eşin boşanma gerçekleştiği anda tedbir nafakası yoksulluk nafakasına çevrilmektedir. Yoksulluk nafakası süresiz olarak alınabilmektedir.

Nafaka Almak İçin Gereken Koşullar Nedir - Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası için zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Bu süre 1 yıldır. Bu süre içinde mahkemeden talep etmediyseniz süre dolmadan talebinizi mahkeme yoluna giderek isteyebilirsiniz. Bu nedenle nafaka almak için kadın veya erkek ayrımı yapılmamaktadır. Erkek de yoksulluğa düşerse talep etme hakkı bulunmaktadır. Maalesef kanunda erkek için de hak tanınması bazı hakların uygulanmasında farklılıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple yoksulluk nafakası yanlızca kadınlar için ödenebilmektedir.

Kimler Yoksulluk Nafakası Alır?

Yoksulluk nafakası alma konusunda boşanma sağlandıktan sonra eşlerden biri yoksulluğa düşüyorsa bu nafakanın alınması yönünde mahkeme yönünde karar verilmektedir. Bu yoksulluk belirleme işlemlerinde kişinin bir mesleği olup olmadığı, maaşlı çalışıyorsa ne kadar aldığı, bankadaki mevduat tutarı, mevduat üzerinden faiz getirisi olup olmadığı konusunda bilgi edindikten sonra mahkeme değerlendirme yapacaktır.

Bu nedenle;

 • Aylık geliri olmayıp ev hanımı olanlar,
 • Çalıştığı yerde asgari ücret alan eş,
 • Geçici işlerde çalışan ve sabit bir yerde çalışmayan eş,
 • İşten çıkartılan eş (işten kendi isteğiyle ayrılanlar için aynı durum geçerli değildir),
 • Hiçbir yerden bir geliri olmayan ya da çok düşük ücretle çalışan eşler yoksulluk nafakası alabilmektedir.

Eğer boşandığınız eşiniz kanunen uygun olmamasına rağmen birçoğu farklı iş yerinde sigortasız çalışarak hem vergi vermekten kaçıp hem de nafaka almaya devam etmektedir. Bunu iki farklı yerden maaş almak gibi düşünebilirsiniz.

Böyle bir durumda eski eşinize yoksulluk nafakası iptal davası açabilirsiniz. Aynı zamanda yasal olarak alınmış delilelerinizi mahkemeye sunarak nafaka hakkından vazgeçirebilirsiniz. Çünkü yasal olarak eski eş, hiçbir şekilde çalışmıyor olmak koşuluyla nafaka alabilmektedir. Sigortası olması halinde nafaka verilmeyecektir. Böyle bir davanın açılabilmesi için iyi bir avukata ihtiyacınız olmaktadır. Bu konuda sizlere en iyi anlamda nafaka davası avukatı olarak hizmet sunmaktayız.

Boşanmanın bir sonucu olan bu nafaka türünde boşanma tamamlandıktan sonra başlayan eşlerin maddi durumları göz önünde bulundurularak daha çok ihtiyaç duyan eşe verilmesi öngörülen nafaka türüdür.

Yardım Nafakası

Maddi anlamda yoksulluğa düşen birinin kan bağı bulunan kişilerden talepte bulunduğu nafaka türüdür. Miktarı ve koşulları mahkemece tespit edilerek ödenmesine karar verilmektedir.

Altsoy, üstsoy (çocuklar – torunlar | anne – baba – büyük anne – büyük baba) ve kardeşlerin maddi desteğine ihtiyaç duyan kişiye yardım edilmesidir. Yakın akrabalık süresince yardımlaşma ve dayanışma şartları bulunmaktadır. Bu nedenle kendisine yardımda bulunmayan kişiler için yardım nafakası davası açabilmektedir.

Yardım nafakası her zaman belirli bir düzen içinde istenmelidir. Bunu talep ederken önce çocuklarından sonra torunlarından, torunlarının çocuklarından veya torunlarının torunlarından almak durumundadır. Eğer bu şartlar altında alabileceği kimse yoksa anne ve babasına karşı dava açmalıdır. Onlarında olmaması halinde kardeşlerden refahı yüksek olana açılmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi için yardım nafakası almak adına avukatımızı arayabilirsiniz. Ayrıca bu konuda Bursa ‘da Avukat olarak görevini yapan Avukat Büşra Mizen sizlere en iyi şekilde hukuk danışmanlığı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp