Bursa ‘da Avukat olarak genellikle boşanma davası sonrasında gündeme gelen mehir senedi davalarını sizler için ele alarak aşağıdaki yazıyı hazırladık. Yazımızı okurken, mehir senedi davalarında hangi şartlar geçerlidir, nasıl bir dava yolu izlenmelidir, mehir senedi davası hangi mahkemede açılır gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Mehir Senedi Davaları

İslam Hukukuna göre mehir; erkeğin evlenirken kadına verdiği veya vermeyi vaad ettiği para veya mal olarak tanımlanmaktadır. Medeni Kanunumuzda düzenlenmeyen ve örfi hukuka dayanan mehir senedi davaları, boşanma davaları neticesinde gündeme gelmektedir. Mehir; mehr-i müeccel ve mehr-i muaccel olmak üzere 2 ‘ye ayrılmaktadır.

Mehr-i muaccel, evlilik birliğinin kurulmasıyla, mehr-i müeccel ise evlilik birliğinin boşanma veya ölüm sonucunda verilir.

Medeni kanunumuzda açıkça yer almayan davalar Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarına göre Türk Borçlar Kanunu kapsamında bağış vaadi olarak kabul edilmektedir. Çünkü tarafların düzenlemiş olduğu mehir senedinin hukuken geçerli olabilmesi adına bağışlama vaadinin şartlarını taşıması gerekmektedir. Kişi ileride bir malvarlığı değerinin karşı tarafın tasarrufuna bırakılacağını taahhüt etmekle bir borç altına girer.

Mehir Senedinin Geçerli Olabilmesi İçin Hangi Şartlar Gereklidir ?

Türk Borçlar Kanunun 288. Maddesi bağışlama vaadini yazılı şekil şartına bağlamıştır. Dolayısıyla mehir senedinin de yazılı olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer mehir senediyle bağışlanacak olan eşya taşınmaz veya taşınmaz üzerindeki hak ise resmi şekil şartı aranmaktadır. Yani bu durumda mehir senedinin yazılı olarak yapılması yeterli olmamaktadır. Ayrıca tapuda tescil işlemlerinin de yapılması gerekmektedir. Ancak bu durum tapulu taşınmazlar için geçerlidir. Tapusu olmayan taşınmazlar, taşınır eşya hükmünde olduğundan resmi şekil şartı aranmamaktadır. Motorlu taşıtlar gibi tescil şartı aranan taşınır eşyalarda ise bu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Mehir senedinin şekil şartları gerçekleşmediği halde bağışlayan tarafından ifa edilmesi durumunda, elden bağışlama olarak kabul edilmekte ve yapılan bağışlama geçerli kabul edilmektedir. Resmi şekle tabi bağışlamalarda ise resmi şeklin yerine getirildiği durumlarda bağışlama kabul edilmektedir.

Mehir Senedi Davaları Hangi Mahkemede Açılır ?

Yargıtay’ın son uygulamalarıyla mehir senedi davaları harcı ödenmek suretiyle boşanma davasıyla birlikte açılabilir. Boşanma davası doğal olarak eşlerden birinin yerleşim yerindeki aile mahkemeleridir. Ancak boşanma davasından ayrı olarak yalnızca malvarlığına ilişkin bir dava söz konusu olduğu için davalının yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemeleri görevli ve yetkilidir.

Mehir senedi davaları ile ilgili daha detaylı bilgi için Bursa ‘da Avukat, Aile Hukuku olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

24 yorum “Mehir Senedi Davaları”

 1. Avukat hanım merhaba. Bir sorum olacak. İmam nikahımız kıyılırken nikah memuru bir kağıda mehir miktarını yazdı ama kağıdı sadece kendi imzaladı ve şahitlere imza attırdı. Şahitlerin adı da yazmıyor. Eşimin kağıtta imzası yok. Mehir davası açabilir miyiz ?

  1. Hayır. Mehir senedinin şartlarından biri her iki eşin de imzasının bulunması. Kişi imzalamadığı bir senetten sorumlu tutulamaz. Bu nedenle mehir davası açamazsınız.

 2. AVKAT HANİM 30 YİL ÖNCE YAPİLAN MİHİR SENEDİ GEÇERLİMİ DAVA ACİLİRMİ YOKSA İCRAYA KOYABİLİRLERMİ

  1. Mehir senetleri yargıtay tarafından bağışlama vaadi olarak kabul edilmektedir. Bu senette vaad edilen bağışlama yerine getirilmezse dava yoluyla ifa edilmesi istenir. Zamanaşımı yoktur.

 3. Av hanım MİHİR SENEDİ diğer alacaklar in önüne gecermi maaş im hacizli bosandigim eşim İCRAYA koysa banka borç ların önüne gecermi

  1. Mehir senedi, niteliği itibariyle bir kıymetli evrak değil, bağışlama vaadi sözleşmesidir. Bu nedenle dava açılmadan alacağı salt icra takibiyle talep edemez. Dava neticesinde açılacak ilamlı takip, diğer borçların önüne geçmez.

 4. Anlaşmalı boşanmada Mehir senedinin icraya konulmayacağına dair bir madde protokole eklenebilir mi? Eklenir ve ileride mehir senedi icraya verilirse protokoldeki bu madde ile icra takibi durdurulabilir mi yada mahkemede red ettirilebilir mi?

 5. Merhabalar imam nikahı ve resmî nikahımız ay ı anda müftülükte kıyıldı herhangi bişey imzalamadık ama nikah sırasında video kaydımız var boşanma sırasında geçerli olur mu video

 6. İmam nikahımız ve resmî nikahımız müftülükte kıyıldı. Mehir için herhangi bişey imzalamadık ama videoda miktarı belirtiliyor. Eşim mehir miktarını söylüyor bende kabul ediyorum. Videoda bu açık şekilde belli. Boşanma sırasında geçerli olur mu video var imzalı bişey yok

  1. Mehir senedine dair Türk Hukuk sisteminde herhangi bir düzenleme yoktur. Ancak Yargıtay mehir senedini bağışlama vaadi sözleşmesi olarak görmektedir. Bu nedenle ödenmeyen mehirin talep edilebilmesi için yazılı şekil şartının sağlanması gerekir. Sözlü olarak vaad edilen mehir geçersizdir.

 7. Merhaba
  Mehir senedinde her iki eşin imzası olmalı mıdır karı-koca imza atmalı mı
  Mehir alan kısmında kadının ismi ve soy ismi var ise imza atmalı mı?

 8. Merhabar benim sorum başkasının üzerindeki tapulu yer mehir senedine yazilirmi teşekkürler

  1. Hayır. Tapu sahibinin mehir senedini imzalaması gerekir. Taşınmazlarda mehir senedinin geçerli olması için noterde yapılmalı ve tapuya şerh edilmelidir.

 9. Merhabalar mehir senedine dayalı ilamsız icra takibi başlattık. Senette her iki tarafın ve şahitlerin imzası var. Altın miktarı da gram olarak açıkça belirtilmiş. Mehir borçlusu tarafından ilamsız icra takibine karşı yetkiye, borca ve ferilerine itiraz edildi. Ancak imzaya itiraz edilmemiş. Borçlu tarafından yapılan itiraza karşı itirazın kaldırılması talep edilebilir mi? Mehir senedi İİK m. 68’de sayılan imzası ikrar olunmuş borç ikrarını içeren belgelerden sayılır mı? Buna ilişkin Yargıtay kararı aradım ama bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de eğer sayılmıyorsa itirazın iptali davasında görevli ve yetkili mahkeme neresidir?

 10. Merhabalar bir şey öğrenmek istiyorum boşanmanız gerçekleşti o arada mehir davası ni da açtım fakat Bosandigim kişi öldü babası da şahit bu imza benim değil diye itiraz etmiş bu yargıtay tarafından belli olur mu onun imzası oluo olmadığı imza onun çünkü nikah koyulurken artı imzayi

 11. Merhabalar çekişmeli boşanma aşamasındayız elimde çeyiz senedi var 200bin liralık geçerli olurmu

 12. Avukat hanim mrb. Mehir semedi noterdemi yapilmalidir noterde yapipmazsa gecerli degilmidir? Bir diger sorumda mehirde yazan esyalarin miktar ve fiyatlari belirtilerekmi yazilmalidir? Yoksa sadece esya ve altin grami belirtmek yeterlimidir?

 13. Avukat hanim mrb. Mehir senedi noterdemi yapilmalidir noterde yapilmazsa gecerli degilmidir? Bir diger sorumda mehirde yazan esyalarin miktar ve fiyatlari belirtilerekmi yazilmalidir? Yoksa sadece esya ve altin grami belirtmek yeterlimidir?

 14. İyi günler benim olan mehir altınlarını kayın babam aldı ve yapacam deyip yapmadı daha sonrada istediğimde altınlarına karşılık oturduğun ev senin dir dedi ve şahitlerim de var bunun için dagva aça bilirmiyim kayın babama altınlarla çekili fotolarımda var ve başkasının altınlarını eManet getirdi taktı mehir yaptı kandırdı bizi sonrada alıp götürdü getirdiği kişiye verdi mehrimi dagva açabilir miyim

 15. Merhabalar ismim mustafa
  Şimdi benim boşanma davam olacak
  Eşim beni ameliyat olacağımı bildiği halde tartışmada brakıp gitti
  Dayak
  Hakaret,mağduriyet oluşturabilecek diğer unsurlarda dahil
  Lakin bunlarin hiçbiri olmadiği halde gitti
  Boşanmada bu konuların bana getirisi ne olur
  Örn.tazminat nafaka mehir gibi
  Yani bunlari benden talep edermi
  Saygılaar

 16. Benim sorum şu şekilde bosanma davam devam ediyor bittiginde ayrı bir dava daha açacağım çeyiz senedim icin şimdiki avukatım adli yardim avukati maddiyatim olmadığı için. Çeyiz senedi davasında da adli yardim avukati talebinde bulunabilirmiyim. Böyle bir hakkımız varmi tskler..

 17. Merhabalar, mehir senedi yargıtay kararlarına göre bağışlama vaadi olarak kabul edildiği için yazılı şekil şartına tabidir. Bu sebeple yazılı olarak yapılmayan mehir senedi geçersizdir. Salt video kaydıyla böyle bir talepte bulunamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TIKLA ARA
WhatsApp