Nafaka talebi, boşanma sonrasında veya boşanma sürecinde ödenen aylık yardım payıdır. Günümüzde genellikle kadına ve çocuklara nafaka ödendiğini bilinir.

Nafaka nedir, nafaka türleri nedir vb. konularda daha detaylı bilgi için “Nafaka Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak gelişen ve değişen dünya yapısıyla ve anayasal hak olan eşitlik ilkesi gereği kadınlar ve erkekler eşit konumdadırlar. Türk medeni kanunda nafaka ile ilgili işlemlerde cinsiyet belirtmeksizin nafaka alınabileceği söylenmiştir.

Türk Medeni Kanunun 175. maddesine göre çiftler arasında boşanma sebebiyle maddi zarara ve yoksulluğa düşecek olan taraf diğer eşe göre daha ağır bir kusura yol açmadı ise ekonomik durumlar incelenerek süresiz nafaka talep edebilir.

Hangi Durumlarda Erkek Nafaka Talebi Başvurusu Yapabilir?

Günümüzde eşit çalışma standartları ile kadınlar da erkekler kadar ekonomik hayatta söz sahibidir. Çiftler arasında zamanla oluşan tatsızlıklar sonucu boşanma kararı alan bireylerden eğer erkek ekonomik olarak bir gerileme içerisine girmiş ise ve boşanmada ağır kusurlu olan taraf değil ise nafaka talep edebilir ve nafaka alabilir.

Boşanma sırasında nafaka talep eden taraf cinsiyet fark etmeksizin daha az kusurlu taraf olması gerekli. Yani erkek boşanma konusunda eşinden daha çok hatalı ve haksız ise nafaka bağlanması mümkün değildir. Boşanma sürecinde zina, şiddet, terk vb. duruma sebep olan tarafın nafaka talebi onaylanmamaktır.

Nafaka talebi, boşanma sonrasında veya boşanma sürecinde ödenen aylık yardım payıdır. Günümüzde genellikle kadına ve çocuklara nafaka ödendiğini bilinir.
Erkeklerde, kadınlarda olduğu gibi boşanma sonrası dönem için yoksulluk nafakası talep edebileceği gibi boşanma süreci devam ederken tedbir nafakasında bulunabilir.

Eşlerden İkisi de Nafaka Talebinde Bulunabilir mi ?

Çiftler arasında alınan boşanma kararı ile nafaka talebinde bulunulabilir. 2 tarafında nafaka talebinde bulunması durumunda mahkeme şartları göz önünde bulundurarak daha kusurlu olan tarafı belirler.

Nafaka Alan Erkeğin Ekonomik Durumu İyileşirse Nafaka Kaldırılabilir mi?

Kendisine nafaka bağlanan eş ile ilgili nafaka sonrası önemli durum ise nafaka bağlandıktan sonraki durumdur. Nafaka bağlanan tarafın ileriki dönemlerde ekonomik durumlarındaki iyileşme nafakanın azaltılmasını veya tamamen kaldırılmasına mümkündür.

Nafaka Talebi Ne Zaman Yapılmalı

Eşler arası boşanma kararı verildikten 1 yıl içerisinde nafaka talebi gerçekleşmelidir. 1 yıllık süreyi geçmesi durumunda iki tarafta nafaka talebinde bulunamayacaktır.

Bursa ‘da Avukat olarak, sunduğumuz hizmetler ile sizleri en kısa sürede mahkeme sonucuna taşıyoruz. Bursa avukatlık bürosu olarak sizlere nafaka davalarında hizmet veriyoruz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi veya yardım için iletişim sayfamızdaki bilgilerden bana ulaşabilirsiniz.

TIKLA ARA
WhatsApp