Ecrimisil davası konusunda girmeden önce kelime anlamına bakacak olursak haksız kullanım veya haksık işgal demektir. Ecrimisil davaları, haksız yere kullanılan bir mülkü işgal edenden alınmak istenen tazminat için açılır. Örneğin, sizin bir arsanız var ve bu arsanın hemen yanında başka bir arsa var. Bir süredir kendi arsanız ile ilgilenmediniz diyelim. Sizin arsanıza sizden habersiz bir şekilde arsa komşunuz olan kişi mısır ekti diyelim. İlk olarak bu durumdan haberdar değilsiniz.

Malınız üzerinden haksız kazanç ve işgal söz konusu olmaktadır. Bu nedenle hak talebinizin yerine gelmesi için ecrimisil davası açmanız gerekmektedir. Ayrıca bunun için herhangi bir şekilde ihtarda bulunma zorunluluğunuz yoktur.

Ecrimisil Davası Nasıl Açılır?

Davada haksız yere işgale uğrayan alanın kullanımı dava açmak için yeterlidir. Öncelikle mülkün kendi üzerine olduğunun kanıtlanması gerekir. Bunu tapu kaydınız ile netleştirebilirsiniz. Eğer haksız kullanım sonucu hak sahibinin gelirine engel olunmuşsa davanın açılabilmesi için yeterli nitelikler oluşmuştur.

Ecrimisil bedeli belirlemek için arsa, konut ve işyeri üzerinden değerlendirir. Br benzer yapıların ve mahsül değerlerinin o yıl ki değerlerine bakılır. Konumu ve çevresel faktörlerde değerlendirmeye giren belirleyici diğer maddelerdir. Bu yöntem ile ecrimisil davalarında tazminat için gerekli olan bedel hesaplanmaktadır.

Ecrimisil Davası İhtar Şartları

Ecrimisil davalarında işgalci olan tarafa uyarı niteliğinde ihtar çekme zorunluluğu bulunmamaktadır. Çünkü malın sahibi ihtar çekmiş olsa veya olmasa bile bu davayı açabilir. Bunun nedeni haksız bir şekilde malınızı işgal eden kişilere temerrüd düşülerek faizi ile ödeme almak için davanın dava gününden itibaren değil haksız işgalin başladığı günden itibaren işlenmesi içindir.

Herhangi bir şekilde dava için ihtar yapılmamışsa bu davayı kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Çünkü dava için ihtar yapılmasa dahi hakkınızı istemek için ecrimisil talebinde bulunabilirsiniz.

Ecrimisil Davası Geriye Dönük Kaç Yıl İstenebilir?

Ecrimisil davası geriye dönük olarak 5 yıl içinde açılır. 5 yılın üzerindeki süreçlerde karşı taraf bu davaya itiraz ettiğinde dava sürecindeki sonuçlar dikkate alınmaz.

Bu nedenle davalarınızı açarken geriye dönük olarak kaç yıl için geçerli olduğunu bize ulaşıp sorabilirsiniz. Bu süreçte sizlere yardımcı olmak ve haklı davanızda yanınızda olmak için bize ulaşmanızı bekliyoruz.

Ecrimisil Davası

Ecrimisil Davası Ne Kadar Sürer?

Davanın ne kadar süreceğini bilmek şu nedenlerden dolayı imkânsızdır.

  • Yargılama sürecinin alacağı zaman,
  • Bilirkişi raporları,
  • Tüm delillerin toplanma süreci,

Bu nedenle davaların tam olarak ne kadar süre boyunca devam edeceğini tam tespit etme imkanı yoktur.

Mahkeme nezdinde net sürelere sahip olunmadığı gibi ayrıca bahsetmek gerekirse her dava dosyası özel şartlar taşır. Sürecin olabildiğince kısa sürede sonuçlanması için davacı karşı tarafa yapacağı beyanlarını, tebligatlarını eksiksiz toparlamalı ve bu delilerle davaya başvurusunu yapmalıdır.

Süreci etkileyen diğer hususlardan da kısaca bahsetmek gerekirse duruşmaların beklenmedik şekilde ertelenmesi bilirkişi raporlarının eksik veya keşfin yapılamaması yargılama sürecine doğrudan etki etmektedir.

Yine de ecrimisil davalası bütün dosyalar eksiksiz ve tam olarak mahkemeye sunulduğunda en erken 1,5 yıl veya 2 yıl kadar sürer.

Ecrimisil Bedeli Neye Göre Hesaplanır?

Bu konuyu iki madde üzerinden değerlendirebiliriz. İlk olarak tarım arazileri hakkında bedel belirlerken devlet kaynaklarındaki resmi rakamlardan faydalanılır. Tarla ve arazinin o zaman döneminde ekili olan tarım ürününün ne olduğu, hangi yıllarda mahsul alındığını, o mahsulün o yıl içerisindeki verimi ve fiyatları ilgili Tarım Müdürlüğü’nden öğrenilerek sonuçlandırılır.

Aynı şekilde konut ve işyeri için bir ecrimisil bedeli belirlerken konut yakınındaki benzer özelliklere sahip, çevresel faktörler dahilinde kira bedelleri ve taşınmazın niteliği dikkate alınmak suretiyle hesaplanmaktadır.

Bu nedenle ecrimisil bedelleri eşit bir biçimde değerlendirilmelidir. Bunun için geçmiş yıllardaki değerleri ve benzer yapılar baz alınmaktadır.

Ecrimisil Ödeyen Kişi Hak Sahibi Olur Mu?

Ecrimisil bedeli ödeyen kişi kesinlikle hak sahibi olamaz. Çünkü ecrimisil bir sözleşme değil haksız işgalin karşılığında ödenen bir tazminattır. Ecrimisil bedelini ödeyen kişiler kullanımdan kaynaklı haksız ihlalin ödemesini yapmakla yükümlüdür. Davalının haksız kullanımı neticesinde ödediği ecrimisil bedeli mülk için ne bir sözleşme ne de bir satın alma bedelidir. Haksız kullanımlarda ödemekle yükümlü olunan bu ücretler davalıyı hak sahibi yapmaz.

Eğer bir kişi ecrimisil bedelinin ödeyip aynı zamanda işletmesinin düzeni bozulmasın diye bu alanı satın almak isteyebilir. Malın yasal yollar ile el değiştirmesi sonucu ecrimisil davası kişilerin anlaşmasına göre devam eder veya iptal edilir.

Ecrimisil Davasına Nasıl İtiraz Edilir?

Davacı davayı açarken davalıyı, haksız yere malının kullanıldığı gerekçesiyle işgal davası (ecrimisil) açar. Davalı o mülkün kendi kullanımında olduğunu sözleşmeler ile kanıtlamak durumundadır. Bunun için kanıtları mevcutsa mahkeme ile paylaşmalı ve tanıklarını dinletmelidir.

Eğer davalı kullandığı alanın veya mülkün kendi kullanımında olan bir belge sunamıyorsa haksız işgal yapmış sayılır. Eğer böyle birsey varsa belirlenen bedele itiraz hakkı olabilir. Ayrıca zararın davacının bahsettiği gibi büyük bedeller olmadığını mahkeme ile paylaşabilir.

Bursa ‘da ecrimisil davalarına bakan Avukat Büşra Mizen mahkeme aracılığı ile hukuksal danışmanlık imkanı sunmaktadır.

3 yorum “Ecrimisil Davası Nedir?”

  1. Merhabalar, bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Biz 3 kardeşiz ve babamızdan bize 4 daire kaldı. herkes birer tane daireyi aldı ancak geriye kalan bir daireyi ise abim kendisi rızamız dılında kiraya verdi ve kiradan bize pay vermiyor. Ecrimisil davası açabilir miyiz

    1. Merhaba, terekedeki mallardan az bir kısmı da olsa kullanan mirasçı kendisinden daha fazla kısmı kullanan mirasçılardan ecrimisil talep edemez. Bu nedenle ecrimisil davası açamazsınız.

  2. Selamlar bir sorum olcak babamdan kal bir arsa var içinde 4 yapı bulunuyor bunların birtanesi kullanım dışı diğer 3 yapı ve altındaki dunkanlar 3 kardeşim tarafından kullanılıyor ve senelerdir ben ve diğer kardeşimi oyalıyor ecrimisil davasında bulunsak hakkımız olani alabilirmiyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TIKLA ARA
WhatsApp