Ecrimisil davası konusunda girmeden önce kelime anlamına bakacak olursak haksız kullanım veya haksık işgal demektir. Ecrimisil davaları, haksız yere kullanılan bir mülkü işgal edenden alınmak istenen tazminat için açılır. Örneğin, sizin bir arsanız var ve bu arsanın hemen yanında başka bir arsa var. Bir süredir kendi arsanız ile ilgilenmediniz diyelim. Sizin arsanıza sizden habersiz bir şekilde arsa komşunuz olan kişi mısır ekti diyelim. İlk olarak bu durumdan haberdar değilsiniz.

Malınız üzerinden haksız kazanç ve işgal söz konusu olmaktadır. Bu nedenle hak talebinizin yerine gelmesi için ecrimisil davası açmanız gerekmektedir. Ayrıca bunun için herhangi bir şekilde ihtarda bulunma zorunluluğunuz yoktur.

Ecrimisil Davası Nasıl Açılır?

Davada haksız yere işgale uğrayan alanın kullanımı dava açmak için yeterlidir. Öncelikle mülkün kendi üzerine olduğunun kanıtlanması gerekir. Bunu tapu kaydınız ile netleştirebilirsiniz. Eğer haksız kullanım sonucu hak sahibinin gelirine engel olunmuşsa davanın açılabilmesi için yeterli nitelikler oluşmuştur.

Ecrimisil bedeli belirlemek için arsa, konut ve işyeri üzerinden değerlendirir. Br benzer yapıların ve mahsül değerlerinin o yıl ki değerlerine bakılır. Konumu ve çevresel faktörlerde değerlendirmeye giren belirleyici diğer maddelerdir. Bu yöntem ile ecrimisil davalarında tazminat için gerekli olan bedel hesaplanmaktadır.

Ecrimisil Davası İhtar Şartları

Ecrimisil davalarında işgalci olan tarafa uyarı niteliğinde ihtar çekme zorunluluğu bulunmamaktadır. Çünkü malın sahibi ihtar çekmiş olsa veya olmasa bile bu davayı açabilir. Bunun nedeni haksız bir şekilde malınızı işgal eden kişilere temerrüd düşülerek faizi ile ödeme almak için davanın dava gününden itibaren değil haksız işgalin başladığı günden itibaren işlenmesi içindir.

Herhangi bir şekilde dava için ihtar yapılmamışsa bu davayı kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Çünkü dava için ihtar yapılmasa dahi hakkınızı istemek için ecrimisil talebinde bulunabilirsiniz.

Ecrimisil Davası Geriye Dönük Kaç Yıl İstenebilir?

Ecrimisil davası geriye dönük olarak 5 yıl içinde açılır. 5 yılın üzerindeki süreçlerde karşı taraf bu davaya itiraz ettiğinde dava sürecindeki sonuçlar dikkate alınmaz.

Bu nedenle davalarınızı açarken geriye dönük olarak kaç yıl için geçerli olduğunu bize ulaşıp sorabilirsiniz. Bu süreçte sizlere yardımcı olmak ve haklı davanızda yanınızda olmak için bize ulaşmanızı bekliyoruz.

Ecrimisil Davası

Ecrimisil Davası Ne Kadar Sürer?

Davanın ne kadar süreceğini bilmek şu nedenlerden dolayı imkânsızdır.

 • Yargılama sürecinin alacağı zaman,
 • Bilirkişi raporları,
 • Tüm delillerin toplanma süreci,

Bu nedenle davaların tam olarak ne kadar süre boyunca devam edeceğini tam tespit etme imkanı yoktur.

Mahkeme nezdinde net sürelere sahip olunmadığı gibi ayrıca bahsetmek gerekirse her dava dosyası özel şartlar taşır. Sürecin olabildiğince kısa sürede sonuçlanması için davacı karşı tarafa yapacağı beyanlarını, tebligatlarını eksiksiz toparlamalı ve bu delilerle davaya başvurusunu yapmalıdır.

Süreci etkileyen diğer hususlardan da kısaca bahsetmek gerekirse duruşmaların beklenmedik şekilde ertelenmesi bilirkişi raporlarının eksik veya keşfin yapılamaması yargılama sürecine doğrudan etki etmektedir.

Yine de ecrimisil davalası bütün dosyalar eksiksiz ve tam olarak mahkemeye sunulduğunda en erken 1,5 yıl veya 2 yıl kadar sürer.

Ecrimisil Bedeli Neye Göre Hesaplanır?

Bu konuyu iki madde üzerinden değerlendirebiliriz. İlk olarak tarım arazileri hakkında bedel belirlerken devlet kaynaklarındaki resmi rakamlardan faydalanılır. Tarla ve arazinin o zaman döneminde ekili olan tarım ürününün ne olduğu, hangi yıllarda mahsul alındığını, o mahsulün o yıl içerisindeki verimi ve fiyatları ilgili Tarım Müdürlüğü’nden öğrenilerek sonuçlandırılır.

Aynı şekilde konut ve işyeri için bir ecrimisil bedeli belirlerken konut yakınındaki benzer özelliklere sahip, çevresel faktörler dahilinde kira bedelleri ve taşınmazın niteliği dikkate alınmak suretiyle hesaplanmaktadır.

Bu nedenle ecrimisil bedelleri eşit bir biçimde değerlendirilmelidir. Bunun için geçmiş yıllardaki değerleri ve benzer yapılar baz alınmaktadır.

Ecrimisil Ödeyen Kişi Hak Sahibi Olur Mu?

Ecrimisil bedeli ödeyen kişi kesinlikle hak sahibi olamaz. Çünkü ecrimisil bir sözleşme değil haksız işgalin karşılığında ödenen bir tazminattır. Ecrimisil bedelini ödeyen kişiler kullanımdan kaynaklı haksız ihlalin ödemesini yapmakla yükümlüdür. Davalının haksız kullanımı neticesinde ödediği ecrimisil bedeli mülk için ne bir sözleşme ne de bir satın alma bedelidir. Haksız kullanımlarda ödemekle yükümlü olunan bu ücretler davalıyı hak sahibi yapmaz.

Eğer bir kişi ecrimisil bedelinin ödeyip aynı zamanda işletmesinin düzeni bozulmasın diye bu alanı satın almak isteyebilir. Malın yasal yollar ile el değiştirmesi sonucu ecrimisil davası kişilerin anlaşmasına göre devam eder veya iptal edilir.

Ecrimisil Davasına Nasıl İtiraz Edilir?

Davacı davayı açarken davalıyı, haksız yere malının kullanıldığı gerekçesiyle işgal davası (ecrimisil) açar. Davalı o mülkün kendi kullanımında olduğunu sözleşmeler ile kanıtlamak durumundadır. Bunun için kanıtları mevcutsa mahkeme ile paylaşmalı ve tanıklarını dinletmelidir.

Eğer davalı kullandığı alanın veya mülkün kendi kullanımında olan bir belge sunamıyorsa haksız işgal yapmış sayılır. Eğer böyle birsey varsa belirlenen bedele itiraz hakkı olabilir. Ayrıca zararın davacının bahsettiği gibi büyük bedeller olmadığını mahkeme ile paylaşabilir.

Bursa ‘da ecrimisil davalarına bakan Avukat Büşra Mizen mahkeme aracılığı ile hukuksal danışmanlık imkanı sunmaktadır.

14 yorum “Ecrimisil Davası Nedir?”

 1. Merhabalar, bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Biz 3 kardeşiz ve babamızdan bize 4 daire kaldı. herkes birer tane daireyi aldı ancak geriye kalan bir daireyi ise abim kendisi rızamız dılında kiraya verdi ve kiradan bize pay vermiyor. Ecrimisil davası açabilir miyiz

  1. Merhaba, terekedeki mallardan az bir kısmı da olsa kullanan mirasçı kendisinden daha fazla kısmı kullanan mirasçılardan ecrimisil talep edemez. Bu nedenle ecrimisil davası açamazsınız.

 2. Selamlar bir sorum olcak babamdan kal bir arsa var içinde 4 yapı bulunuyor bunların birtanesi kullanım dışı diğer 3 yapı ve altındaki dunkanlar 3 kardeşim tarafından kullanılıyor ve senelerdir ben ve diğer kardeşimi oyalıyor ecrimisil davasında bulunsak hakkımız olani alabilirmiyiz

 3. Merhaba… 23.03.2015 – 26.05.2016 tarihleri arasında Milli Emlak Şefliğine ait bir arsada “büfe” olarak ticaret yaptım ve daha sonra yukarıda dediğim gibi 26.05.2016 da burayı terkettim.
  10.09.2021 de düzenlenen evrak tarafıma 10.12.2021 de posta yolu ile gönderilmiş ve 16.11.2021 de mahalle muhtarımızdan tebellüğ edilmiştir. Evrak düzenleme tarihi itibarı ile geriye dönük 5 yıl 2 ay ile 6 yıl 3 aylık dönem için ecrimisil tahakkuk takdir edilmiştir. Burada zaman aşımı işlemekte midir? 16.12.2021

 4. Merhaba… 23.03.2015 – 26.05.2016 tarihleri arasında Milli Emlak Şefliğine ait bir arsada “büfe” olarak (fuzuli şagil) ticaret yaptım ve daha sonra yukarıda dediğim gibi 26.05.2016 da burayı terkettim. 10.09.2021 de düzenlenen evrak tarafıma 10.12.2021 de posta yolu ile gönderilmiş ve 16.12.2021 de mahalle muhtarımız bize tebliğ etmiştir. Evrak düzenleme tarihi itibarı ile geriye dönük 5 yıl 3 ay ile 6 yıl 2 aylık dönem için ecrimisil tahakkuk takdir edilmiştir. Burada zaman aşımı işlemekte midir? Toplam yaklaşık 3,500 TL olan bu miktar zaman aşımına uğrar mı? 16.12.2021

 5. Merhaba kiracım beş yıllı geçti geriye dönük hiç bir zam da TÜFE uygulamadım kira tespit davası açarsan geriye dönükte TÜFE zamlarını talep edebiliyor muyuz?me

 6. İyi günler dedemden kalan ahşap evi babam kullanmakta halam bu nedenle ecrimisil davası açmış 7 kardeşler tek o açmış 2006 dan beri babam duruyor ama amcamlar olsun öbür halamlar istedikleri zaman bu evi kullanıyorlar bı engelleme filan yok buna nasıl itiraz edebilirmiyiz

 7. Merhabalar sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim. Ben eşim den boşandım evin tapusu bana ait ama için de hala eski eşim oturuyor onu çıkarmak için ecri misil davası açtım ben şimdi evlendim çocuklarım var evime girsem suç olur mu . Eski eşimi çıkartarak

 8. Merhaba bir sorum olacok yanıtlarsanız çok sevinirim.babamdan kalan iki kat görünümlü tek tapulu bir dairede abim ve ben iki aile kalıyoruz.kardesim avukat tarafından ihbarname gönderdi geriye dönük 5 yıllık kira bedeli olarak 66000₺ kira bedeli ve bu günden ihtibarende yer ay 1500₺ kira bedeli istemiş bu istediklerini alabilirmi

 9. MERHABA
  KİRAYA VERDİĞİM EVİMDE ŞU ANDA TANIMADIĞIM YABANCI KİŞİLER YAŞAMAKTADIR ŞÖYLEKİ ;
  EVİMİ KIRAYA VERDİĞİM KİŞİ ARTIK ANKARADA ÇALIŞACAGINI BELIRTEREK EVİMDEN 7. YILIN BİTMESİNE 6 AY KALA EVİMİ BOŞALTMIŞ OLMASINA VE ARAMIZDA YAPMIŞ OLDUGUMUZ KONRATTA DEVİR HAKKININ OLMADIGI ACIKÇA YAZILMIŞ OLMASINA RAGMEN EVİMİ BENİM RIZAMIN DIŞINDA BAŞKA KİŞİLERE DEVREDEREK GİTMİŞTİR

  KENDİSİNİ DEFALARCA ARAMAMA RAGMEN TELEFONLARIMA MESAJLARIMA ASLA CEVAP VERMEMEKTEDİR ANCAK EVİMDE BAŞKA KİŞİLER YAŞAMLARINI SÜRDÜRMEKTEDİRLER

  NOTER KANALIYLA KİRACIM OLAN ŞAHSA İHBARNAME ÇEKTİM KENDİSİNDEN DAVACI OLACAGIM BENİM SORUM ŞU;
  BU DAVA UZUN SÜRDÜĞÜ TAKTİRDE( DİYELİMKİ İKİ YIL )
  VE İÇERİDE ŞU ANDA YAŞAYAN KİŞİ BU DAVA SÜRDÜĞÜ MÜDDETÇE BENİM RIZAMIN DIŞINDA EVİMİ HALA İŞGAL ETMEYE DEVAM ETTİĞİ TAKTİRDE BEN BU KİŞİYE YADA EVİMİ BAŞKASINA DEVREDEN KİŞİYE ECRİ MİSİL DAVASI AÇABİLİRMİYİM CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

  SAYGILARIMLA

 10. Bizim ortak hisseli taşınmazımız var ortaklardan biri bizden izin almadan 3 yıldır araziyi kullanıyor arazi fındık bahçesi benim hissem 3.800mk ben ecrimisil davası açsam diyer hissedarlarda açmış oluyormu yoksa ayrı ayrımı açması lazım teşekkürler

 11. Merhabalar bizim bi arazimi var, devlet bu arazimize bizden habersiz 65-70 yoldur helikopter alanı yapmış durumda bizde dava açtık ecrimisil davası sizce bize ne gib bir ödeme olur tapumuz vardır herşeyimiz resmî şekilde şimdiden teşekkür ederim.

 12. Merhabalar bizim bi arazimi var, devlet bu arazimize bizden habersiz 65-70 yoldur helikopter alanı yapmış durumda bizde dava açtık ecrimisil davası sizce bize ne gib bir ödeme olur tapumuz vardır herşeyimiz resmî şekilde şimdiden teşekkür ederim.

 13. Merhabalar bizim bi arazimiz var, devlet bu arazimize bizden habersiz 65-70 yıldır helikopter alanı yapmış durumda bizde dava açtık ecrimisil davası sizce bize ne gib bir ödeme olur tapumuz vardır herşeyimiz resmî şekilde şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp