Bursa’da İş Hukuku Avukatı

Bursa iş hukuku avukatı bu alanda çok görev yapmaktadır. Çünkü iş hukuku işçilerin haklarını savunmak için çok önemli bir konudur. Bazı bölgelerde işçiler çok ezilir. Paralarını, maaşlarını, mesai ücretlerini, tazminatlarını almak için işverenle çok fazla münakaşaya girebilir. Bu gibi durumlarda bir iş hukuku avukatına danışarak emek harcadığı parayı alabilir.

İş Hukuku Alanı

Bursa iş hukuku avukatı, iş hukuku alanında yeterince gelişmiş bilgilere sahiptir. Türkiye’de işçilerin hakkı son zamanlarda çok fazla korunmaya başlanmıştır. Özellikle son dönemlerde çıkan tatsız olaylar sonucunda iş hukuku avukatları da bulandaki davalara çok hassas yaklaşır.

İş hukuku alanı aslında kendi içinde çok geniş bir alandır. İşçiyle işveren arasında çok fazla sorun yaşanabilir. Bu sorunlar sadece parayla ya da ücretle de ilgili olmayabilir. Bazen işverenlerin işçilere psikolojik baskılar da davalara taşınabilmektedir. İşverenler işçilerinin hakkını korumalı ve onlara her zaman destek çıkmalıdır. Bunun tam tersi durumları oluştuğunda ise iş hukuku avukatları olayın içerisine girerek işçinin hakkını savunur.

İş Hukuku Avukatının Yararları

Bursa İş Hukuku
Bursa İş Hukuku

Bursa’da çok fazla özel sektör olduğu gibi, özel sektörde çalışan işçi sayısı da çok fazladır. Her işveren işçileriyle anlaşamadığı gibi her işçide işvereniyle anlaşmayabilir. Eğer bir işçi yapması gereken sorumluluklardan kaçıyor ve ona verilen yükümlülükleri yerine getirmiyorsa işvereni tarafından maaşı ödenmeyebilir. Bu sebeple bu tarz davalarda maaş verilmediği zaman ilk olarak altındaki sebep araştırılır.

İşverenle işçi arasındaki anlaşmazlık işçi tarafından çıkıyor ise işverenin paraya vermeme hakkı da bulunur. Bunlar kanıtlanması gereken süreçler olduğu için mahkemeye verilmeden önce belli kanıtların toplanması da gerekir.

 

 

 

İş Hukuku Avukatının Alanları

Bursa iş hukuku avukatı bu alanda ne kadar uzman olsa da her dava aynı olmadığı için, görevleri de bir yerde değişebilmektedir. İşte iş hukuku avukatlarının alanları şu şekilde sıralanmıştır;

  • Ücret ya da maaş davaları,
  • Ödenmemiş mesai ücreti davaları,
  • İş sözleşmeleri,
  • İşçi hakları davaları,
  • Yıllık izinlerin işçilere kullandırılmaması davaları,
  • İşyerinde işçiye mobbing davaları,
  • Haftalık izin ya da resmi tatillerde ücretlerin kısılması davalarına iş hukuku avukatları bakar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp