Bursa Avukat ile Soybağı Davaları

“Çocuk ile ana arasında soybağı doğum ile kurulmaktadır. Çocuk ile baba arasında ki soybağı ise ana ile evlilik, hakim hükmü ve tanıma ile kurulmaktadır. Soybağları aynı zamanda evlat edinme ile de gerçekleşir” bu madde Türk Medeni Kanun’un 282. Maddesinde yer almaktadır. Bu kanuna göre soybağına ilişkin davalarda hakim maddi olguları resmen araştırmaktadır. Kanıtları da serbest bir şekilde taktir etme hakkına sahiptir. Üçüncü kişiler ve taraflar, soybağlarının belirlenmesinde zorunlu tutulan ve sağlıkları bakımından tehlike oluşturmayan inceleme ve araştırmalara rıza göstermekle sorumludur. Eğer davalı kişi hakimin öngördüğü inceleme ve araştırmaya rıza gösterme ise hakimin koşul ve duruma göre bundan beklenilen sonuçları kişinin aleyhine doğmuş olarak saymaktadır. Bu durumlardan kaçınılması halinde ise HKM 292. Maddesine göre zor kullanılarak DNA testi yaptırılmaktadır. Her dava süreci gibi Bursa avukat ile soybağı dava süreinizi yönetebilirsiniz.

Bursa Avukat ile Soybağı Davaları
Bursa Avukat ile Soybağı Davaları

Bursa Avukat Soybağı Dava Süreci

Tarafınıza eğer soybağı ile ilgili bir dava açıldı ise DNA testinden kaçışınız bir çözüm olmaz. Hakim süreç içerisinde zorla yaptırılmasına karar verebilir. Peki bu durumda davacı kişi DNA test masraflarını yatırmaz ise ne olur? Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlar hükmünce davacının DNA test masraflarını yatırmaması halinde dava reddedilerek, HMK 325. Maddesi gereği masrafın daha sonradan haksız çıkan taraftan alınmak üzere Devlet hazinesinden karşılanmasına karar verilmektedir. Evlilik devam ederken ya da elliliğin sona ermesinden başlanılarak 300 gün içinde doğan bir çocuğun babası kocadır. Bu durum herkes tarafından bilinen bir ayrıntıdır. Bu sürenin geçmesi halinde doğan çocuğun kocaya bağlanması, annesin evlilik sonrasında gebe kaldığının ispatı hükmüne varılır. Bursa avukat soybağı dava süreçleri hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bursa Avukat ile Doğru Çözüme Kısa Sürede Ulaşın

Avukatlık mesleğinin tüm sorumluluk ve gerekliliklerini en iyi şekilde sunan Bursa avukat olarak, soybağı davalarında da yanınızda yer alıyoruz. Sizler için bu durumlar her ne kadar zorlu gibi görünse de bizler hukukun üstünlüğünü sizlere en iyi şekilde savunmaya hazırız. Sizin için olumlu sonuçlar doğuracak dava sonuçları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp