Boşanma Sürecinde Neden Boşanma Avukatı Gerekli?

Bursa boşanma avukatı konusunda, boşanma davası dilekçesinin eksiksiz ve de doğru bir şekilde hazırlanması ve prosedürlere uygun olarak yapılması için bir boşanma avukatına ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi halde, uygun olmayan bir başvuru, mahkeme açılmadan reddedilecektir. Bir boşanma avukatı ile bu riskin ortadan kalkması sağlanacaktır. Aynı zamanda anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davalarında bir avukatlık hizmeti almak, çok daha pratik ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Devlet Boşanma Avukatı Atar Mı?

Bursa boşanma avukatı arayan kişiler için ekonomik güce sahip olmayanlara devlet, hem mahkeme hem de avukat masraflarını karşılayarak avukat atanmaktadır. Adli yardım söz konusu ise oturulan ilin adliyesine veyahut barosuna giderek adli yardım talebinde bulunulması gerekmektedir. Böylece baro, bir avukat atayacaktır. Fakat böyle bir durumda avukat seçme hakkı tanınmamaktadır.

Mahkeme harç ve giderleri ile avukatlık ücreti de devlet tarafından ödenmektedir. Bunun için de başvuruda bulunan kişinin maddi durumunun yeterli olmadığını kanıtlaması gerekmektedir.

Ek olarak boşanma davası sürecinde mahkeme gider ve harçların yüksel olması durumunda da adli yardım talebinde bulunulabilir. Yine aynı şekilde tarafların maddi durumlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu durumda da tüm ilgili masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır.

Boşanma Sürecinde Neden Boşanma Avukatı Gerekli?
Boşanma Sürecinde Neden Boşanma Avukatı Gerekli?

En Hızlı Nasıl Boşanma Süreci

Genel olarak en kısa sürede ve hızlı bir şekilde anlaşmalı boşanma davaları sonuçlanmaktadır.  Anlaşmalı boşanmanın süreci ve süresi 60 gündür. AB hukuk komisyonu ve ortak ülkeler tarafından bu süre 60 gün olarak belirlenmiştir. Diğer davalarda da olduğu gibi belirli olan süreler bulunmaktadır. Ancak bu süreler içerisinde dava açılması, dilekçe hazırlanması, protokol hazırlanması gibi konular dâhil edilmemektedir.

Bu 60 günlük süre. Tahmini olarak belirtilen tamamlanma sürecini ifade etmektedir. En erken 1 gün sonra duruşma olacaktır. Sonuçlanması ise en erken yedi gün içerisinde olacaktır. Bu süreler minimum süreleri ifade etmektedir.

Bursa boşanma avukatı desteği ile en kısa sürede doğru bilgiye ulaşabilir ve nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması mümkündür. Boşanma sürecinde doğru bir boşanma avukatına sahip olmak süreç açısından son oldukça faydalı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TIKLA ARA
WhatsApp