Bursa Boşanma Avukatı

Bursa boşanma avukatı, kişilerin boşanması, mal paylaşımı, nafaka ve velayet gibi olaylara bakan ilgili dallarda eğitim almış kişidir. Davalarda boşanma avukatları birer zorunluluk olmasa da danışanların yine de yardım alması önerilmektedir.

Boşanma Duruşmasında Avukatın Ne Yapar?

Boşanma duruşmasında avukatın ne yapar? Hâkim, tüm delillerin toplandığını ve dosyanın duruşmaya hazır olduğunu görürse, mahkeme celbi göndererek tarafları ilk duruşmaya çağırır. Davanın ilk duruşması çok önemlidir. İlk duruşmaya gelmeyen taraflardan biri, diğer tarafın daha sonra davanın uzatılmasına veya gerekçe değişikliğine itiraz edemez. İlk duruşmada hâkim, her iki tarafın dilekçelerini karşılıklı taleplerini de içerecek şekilde okudu, delillerin bileşimini ve her iki tarafın da hemfikir olduğu ve hemfikir olmadığı görüşleri belirledi. Bu duruşmaya ön duruşma denir. Tarafların veya avukatlarının ön inceleme duruşmasına katılmaları çok önemlidir. Taraflardan biri gerekçesiz olarak ilk duruşmaya gelmezse, diğer taraf duruşma sırasında davasını değiştirebilir veya genişletebilir. Bu durum boşanma davası duruşmasına katılmayan tarafın hak kaybına uğramasına neden olabilir. Bu nedenle boşanma avukatı ilk duruşmaya katılmalı ve savunma yapmalıdır.

Boşanma Avukatı Temyiz Başvurusu

Boşanma avukatı ve temyiz başvurusu. Temyiz, bir üst mahkemenin, yerel mahkemenin kararını, fiilen ve hukuken, partinin başvurusuna göre denetlemesidir. Boşanma davasında hâkimin kararı ne olursa olsun, her iki tarafın da temyiz hakkı vardır. Boşanma davası sonunda evlilik ilişkisinin sona erdirilmesine karar verirse, her iki tarafın da inceleme için İstinaf Mahkemesine başvurma hakkı vardır. Karar, temyiz incelemesi veya temyiz kanununun uygulanamaması nedeniyle kesinleşirse, Nüfus Müdürlüğüne yazı yazarak mahkeme kararına göre tüm tarafların nüfus kayıtlarını düzenler. Boşanma avukatının yerel mahkemede boşanma davalarını takip etme görevi, karar kesinleşene kadar devam edecek.

Boşanma Avukatları Ücretleri Nelerdir?

Boşanma avukatları ücretleri nelerdir? Avukatlık ücretleri müvekkilin (avukat-müvekkil) hür iradesi ile belirlenir. Boşanma davasının niteliği, harcanan enerji ve zaman, davanın hangi şehirde olacağı vb. Boşanma avukatı ücretlerinin miktarını ve diğer sebepleri kararlaştırın. Örneğin İstanbul boşanma avukatları için en yüksek ücretli şehirdir. Tarafların sosyal ve ekonomik ilişkilerinin diğer şehirlere göre daha karmaşık olması, hukuki uyuşmazlıkların niteliği vb. İstanbul’da boşanma avukatları gibi etkenler daha pahalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp