Boşanma davası ücreti ile ilgili tüm merak ettiklerini bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Günümüzde bir çok kişinin karşılaştığı bir durum olması ile birlikte ilk aklımıza gelen sorulardan biri boşanma davası ücretleridir.

Bursa boşanma davası konusunda belirttiğimiz üzere boşanma davaları iki şekilde mümkün olmaktadır.

  • Çekişmeli boşanma davaları
  • Anlaşmalı boşanma davaları

Boşanma davası ücretleri bu boşanma davasının türüne göre değişmektedir. Eğer eşinizden boşanmak istiyorsanız açacağınız dava ya anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası olmalıdır. Daha önceki yazımızda anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davalarını anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Anlaşmalı boşanma davaların fiyatları çekişmeli boşanma davalarının fiyatlarına göre daha uygundur diyebiliriz. Bunun sebebi ise anlaşmalı boşanma davalarında sürenin daha kısa tutulması ve eşlerin birbirleri ile mahkeme süresinden önce her konuda anlaşmış olmasıdır.

Bu süreçte mahkemenin daha hızlı ve prosedürlere uygun şekilde ilerlemesi açısından uzman bir boşanma avukatıyla çalışılması her zaman olumlu sonuçlar çıkarır. Her ne kadar çiftler davayı kendi aralarında bireysel olarak açmanın daha uygun olduğunu düşünseler de tazminat nafaka vb. durumlara dikkat edilmesi gerekir. Çiftler boşanma davaları alanında uzman bir avukat ile ilerlemez ise avukat ücretlerinden daha fazlası ile karşılaşabilirler.

Boşanma davası ücretleri alanında uzman avukatlar boşanma davalarında maddiyat ve zaman tasarrufu sağlar.
Alanında uzman avukatlar boşanma davalarında maddiyat ve zaman tasarrufu sağlar.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli boşanma davalarının ücreti anlaşmalı boşanma davasına göre daha fazladır. Bunun sebeplerinden bahsetmemiz gerekirse; çekişmeli boşanma davalarında istenen bazı teknik deliller mevcuttur. Çünkü boşanma davalarında uzman bir avukat istekten çok gereklilik haline gelmektedir.

Çekişmeli boşanma davası ücretleri çeşitli unsurlar ile belirlendiği için kesin tam bir fiyat bilgisi verilememektedir. Ayrıca beraber çalıştığınız avukatın ücretleri de davadan davaya göre değişkenlik gösterecektir. Avukatın uzmanlığı ile dava süresinin daha hızlı sonuçlanmasına sebep olup maliyeti düşürebilmektedir. Çekişmeli boşanma davaları zorlu, karışık ve uzun süren davalardır. Gelgelelim bir boşanma davası ortalama 4-6 yıl arasında sonuçlanır. Bu nedenle iyi bir şekilde davaya hazırlanmak sürece hakim olabilmek ve zamanı daha da kısaltmak için önem arz eder. Davalarınız için Avukat Büşra Mizen, tüm süreçlerde bilgi ve kanunlara göre hareket etmenizi sağlayacaktır.

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Boşanma davalarının masrafı davanın türüne göre değişkenlik gösterir. Bilindiği gibi anlaşmalı boşanma her iki tarafında ortak bir noktada anlaşmaları ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle boşanma davası ücreti de ortak olarak paylaşılarak ödenmektedir. Ancak yine anlaşmalı halinde eşlerden birinin tüm ücreti üstlenmeside mümkündür.

Çekişmeli boşanma davalarında dava ücreti çiftler arasından davayı açan eş yani davacı tarafından ödenmesi gerekir. Kişiler davadan önce avukat ile anlaşmış ise avukatlık ücreti de kendi bütçelerinden karşılanmalıdır. Ancak çiftlerin boşanmak isteyip maddi durumda sıkıntıları varsa adli yardıma başvurma hakları mevcuttur. Adli yardımın olumlu sonuçlanması halinde kişiler harç ve yargılama giderlerini ödemezler.

Bursa ‘da Avukat olarak, sunduğumuz hizmetler ile sizleri en kısa sürede mahkeme sonucuna taşıyoruz.

Alanında uzman bir avukatlardan bilgi ve yardım almak isterseniz iletişim sayfamızdaki bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp