Bursa Boşanma Avukatı

Bursa boşanma avukatı, boşanma davalarında boşanma avukatı zorunlu bir gereklilik değildir. İnsanlar kendi boşanma davalarını kendileri de takip edebilirler fakat boşanma avukatından danışmanlık alındığında mal paylaşımı gibi durumlarda kayıplar en aza indirilir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası nasıl açılır, boşanma sebepleri belirlendikten sonra buna göre bir başvuru hazırlanmalıdır. Özellikle her iki tarafın da boşanma dışında gereksinimleri olabileceğinden, tüm bu gereksinimler müvekkil ile detaylı bir diyalog içinde netleştirilmelidir. Boşanma davası açmak isteyenlere aşağıdaki sorular sorularak talep netleştirilmelidir:

  • Çocuğun velayeti müşteride mi?
  • Nafaka talep edebilir miyim?
  • Yeni medeni kanun mal paylaşımı gerektiriyor mu?
  • Maddi ve manevi tazminat şartı var mı?

Boşanma Davası Açma Süreci Nasıl İlerler

Boşanma davası açma süreci nasıl ilerler, müvekkilin görüşlerini dinledikten sonra, boşanma sebebini ve boşanma dilekçesini belirleyerek, ulaşılan olgu ve dilekçelere dayanarak davanın hukuki dayanağını belirleyerek bir dilekçe yazar. Boşanma avukatı, başvurunun beklenen sonuçlara uygun olduğunu gördükten sonra dava dosyasını hazırlamaya başlar. Dava dosyası, iddiayı destekleyecek yeterli sayıda dilekçe ve kanıt içermelidir. Delil belge niteliğindeyse ve avukatın delile erişimi varsa, belgeye dayalı delilin fiilen dava dosyasına dahil edilmesi gerekir. Dava dosyasının hazırlanması sırasında belgesel delillere ulaşılamadığı durumlarda, mahkemeden yazılı delilin yerini şikâyet içeriğinde belirtmesi ve delil sunması istenir. Tanık ifadesi delile dayalı ise dava dosyasında tanığın adı ve adresinin mahkemeye bildirilmesi gerekir.

Boşanma Avukatı Arabuluculuk Yapabilir Mi?

Bursa Boşanma Avukatı
Bursa Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı arabuluculuk yapabilir mi? Boşanma avukatları, aile hukuku ve mal paylaşımı konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için mahkeme dışında da çalışabilirler. Dava açmadan önce veya sonra tarafları bir araya getirebilir ve uyuşmazlıkta iki taraf arasındaki iletişim yoluyla uzlaşmaya varabilir. Ancak boşanma avukatlarının bu girişimleri teknik bir özel hukuk uygulaması olan “arabuluculuk” olarak değerlendirilemez. Arabulucu, arabuluculuk listesine kayıtlı olan ve uyuşmazlığın tarafı olmayan kişidir. Boşanma avukatları temsil ettikleri tarafların haklarını korumakla yükümlüdür. Boşanmada mal paylaşımı en önemli hukuki uyuşmazlıktır. Boşanma davası ile aynı anda veya boşanma davası bittikten sonra farklı davalar açılır. Mal paylaşımından kaynaklanan uyuşmazlıklar, dava öncesi veya sonrasında bir arabulucu ile görüşülerek çözülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp