Boşanma Avukatı Ücretleri

Bursa boşanma avukatı konusunda en çok merak edilenlerden bir tanesi de ücretler olmaktadır. Avukatlık asgari ücret tarifesi kapsamında avukatların müvekkillerinden talep edebilecekleri tutarların alt ve üst sınırları belirlenmektedir. 24.11.2020 tarihli ve 31314 sayılı Resmi Gazete’de yayınlana Avukatlık Asgari ücret tarifesi kapsamında ikinci bölümde ücretlerin ne kadar olabileceği yazılmıştır. Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve konusu Para Olmayan ve Para ile Değerlendirilmeyen hukuki yardımlara ödenecek olan ücret kapsamında bu tutarlar alenen yer almaktadır. Avukatların belirlenmiş olan bu tutarların daha altında ya da üstünde ücret alması kanunen yasaklanmıştır. Avukatların talep edebilecekleri asgari ücret barolar tarafından kontrol altına alınmıştır.

Boşanma Avukatı Tarifeleri

Bursa boşanma avukatı tarafından anlaşmalı ve çekişmeli davalara bakılmaktadır. Çekişmeli davalar daha uzun sürdüğünden dolayı ücretler daha yüksektir. Ayrıca çekişmeli davalarda maddi ve manevi tazminat istemi olması durumunda tutarlar da farklılık gösterecektir. Boşanma davalarında belirlenen alt sınır belirttiğimiz gibi avukatlık asgari ücret tarifesi olmaktadır. Tazminat talebi yoksa belirlenmiş olan herhangi bir sınır da bulunmamaktadır. Hazırlanmış olan tarifelerden daha az olmamak kaydı ile avukatlar müvekkillerinden ücret talebinde bulunmaktadır. Sizler de tercih edeceğiniz avukat ile görüşme esnasında ücretler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Zaten avukatlar da ücretler noktasında henüz dava açılmadan müvekkili bilgilendirmek zorundadır.

Boşanma Avukatı Neler Talep Edebilir?

Boşanma Avukatı Ücretleri
Boşanma Avukatı Ücretleri

Bursa boşanma avukatı tarafından anlaşmalı ya da çekişmeli davalara bakılmaktadır. Avukatlar müvekkilleri adına tazminat talebinde bulunabilmektedir. Tazminat talebinde bulunabilmek için ise belirli durumlar bulunmaktadır. Bir eşin diğer eşe göre daha az kusurlu olduğu durumlarda tazminat talep edilebilir. Ayrıca hiç kusurun olmaması ya da zararların somut şekilde olmaması gibi çeşitli şartlar aranmaktadır. Boşanmaya sebebiyet verebilecek, kişilik haklarının zarar gördüğü taraf kusurlu olan eşten tazminat talep edebilecektir. Tarafların sosyo- ekonomik durumları, satın alma gücü, kusur derecesi, kişilik haklarına yapılmış olan saldırının derecesi gibi unsurlar da tazminat taleplerini ortaya koymada etkili olmaktadır. Eşlerin maddi gelirlerine uygun olarak yapılacak olan tazminat talepleri ile birlikte herkesin hayat şartlarının korunması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp