Avukatlık Mesleği Neden Önemlidir?

Bursa avukat olarak işimizi titizlikle yerine getiriyoruz. Medeni toplumda yaşayan bireyler olarak hukuka ve kanunlara her daim ihtiyacımız olmaktadır. Hukukun olmadığı bir ortamda kuralsızlıklar baş gösterecektir. Fakat hukuk kurallarını bilmek ve hakları savunabilmek için de bu bilim dalına hakim olmak gerekmektedir. Teknik bilgi içeren hukuk dalına karşı titiz davranmak ve aynı zamanda müvekkilin hak kaybı yaşamasının da önüne geçmek gerekir. Modern dünyada bu gün insan yalnızdır. Çünkü devlet ve şirket gibi büyük organizasyonlara karşı insan da aynı zamanda hak kayıpları yaşayabilir. Haksızlık karşısında avukatlar hakkın savunucusu olmaktadır. Avukatların tarih boyunca önemi de göz ardı edilemez.

Avukatlar Kamu Görevi Mi Yapıyor?

Bursa avukat olarak bürolarda özel görevler icra ettiğimiz düşünülse de aslında kamu görevi statüsünde olan bir işi yerine getiriyoruz. Ender mesleklerden bir tanesi olan avukatlık hem serbest meslek hem de kamu görevi olarak kabul edilmektedir. Yargının üç sac ayağından bir tanesi olan avukatlık mesleği tüm güçler karşısında haklı olanı savunmak için vardır. Bu savunma mekanizması olay örgüsüne göre farklılık gösterebilir. Bazen yalnızca büyük bir şirkete karşı tek bir kişi savunulur. Bazen dünyaya karşı bir ülke savunulur. Bu sebeple meslek aslında titizlikle üzerinde durulması gereken mesleklerden bir tanesidir. Buradan hareketle avukatların kamu görevini yerine getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Avukat Branşları

 

Avukatlık Mesleği Neden Önemlidir?
Avukatlık Mesleği Neden Önemlidir?

Bursa avukat olarak pek çok davaya bakıyoruz. Avukatlar istedikleri takdirde özel alanlarda kendilerini geliştirme hakkına sahiptir. Boşanma avukatı, ceza avukatı, tazminat avukatı, icra takip avukatı, sigorta avukatı, bilişim avukatı, temyiz avukatı, tüketici avukatı gibi pek çok konuda hakların savunucu olabilecek avukatlık dalları bulunmaktadır. Hukuk ve kanun önünde bireylerin ya da kurumların argümanlarını toplayarak olumlu sonuçlar almanın sağlanması ile görevli olan kişiler avukatlardır. Eğitim süreci sonrasında mezun olup, stajını tamamlamış olan avukatlar bu dallarda kendilerini geliştirerek hukukun daha özel alanları ile ilgilenebilirler. Örneğin son yıllarda dijital ortamlarda işlenen suçların sayısı bir hayli artmıştır. Bu sebeple bilişim avukatlarının sayısında da hızlı bir artış meydana gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp