Bursa Avukat

Gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını yargı önünde savunan Bursa avukat yol gösterici nitelikte olan kişilerdir. Latince olarak anlamına bakıldığında ise savunucu olarak ifade edilmektedir. Hukuk eğitimini tamamlamış, 1 yıl olan avukatlık stajını tamamlamış ve yasalar gereğince tüm koşulları yerine getirmiş olan kişiler avukat olabilmekte ve avukatlık bürosu da açılabilmektedir. 1136 sayılı kanunda belirtilen yasalara uygun şekilde sorunların çözülmesini sağlayan kişiler avukatlardır. Davaların takibinin yapılması, işlemlerin yürütülmesi ve daha sonra sonuçlandırılması aşamasına kadar avukatlar görev almaktadır. Ülkemizde avukat olarak faaliyet gösteren kişilerin T.C. vatandaşı olması, hukuk bölümünde eğitimlerini tamamlamış olması gerekiyor. Staj bitirim belgesi sahibi olan kişiler daha sonra görevlerini icra edebilirler ve kendilerine hukuk bürosu açabilirler.

Avukat Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bursa avukat olabilmek için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Eğitim ve staj eğitiminin yanı sıra

  • Kasıtlı olarak işlenmiş bir suçtan dolayı iki yıldan daha fazla hapis yatmamış olmak
  • Devlet güvenliğine karşı herhangi bir suç işlememiş olmak
  • Anayasal düzene karşı suç işlememiş olmak
  • Zimmet, sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, güveni kötüye kullanma gibi suçları işlememiş olmak

Bunların yanı sıra avukat olacak kişilerin bazı nitelikleri taşıması gerekiyor. Problem çözme yeteneğinin olması, sistematik düşünme yeteneğine sahip olması, analiz gücü bulunması, etkili konuşabilme kabiliyetine sahip olması gibi çeşitli nitelikler de aranmaktadır.

Avukatların Görevleri Nelerdir?

 

Avukat Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?
Avukat Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bursa avukat pek çok görevi de yerine getirmektedir. Temel anlamda hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulabilmesi için şahısların temsil edilmesi gerekir. Avukatlar davaları yürütmek ve sonuçlandırmak ile görevli olan kimselerdir. İstenildiğinde hukuk görüş beyanında bulunmaktadır. Kurumların menfaatlerinin korunması ve anlaşmazlıkların çözülmesi ile görevlidir. Avukatlar müvekkillerinin haklarını koruma altına alan kişidir. Hak kayıplarını önlemesinin yanı sıra bireylerin istediği ve kanun tarafından kendilerine kazandırılacak olan haklara sahip olmasını sağlar. Dava türlerine göre elbette ki bu haklar da farklılık göstermektedir. Boşanma davalarında vekalet, iş ve meslek davalarında tazminat vb. tüm konularda avukatlardan destek alabilirsiniz. Bursa avukat olarak iletişim numaralarımız üzerinden hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA ARA
WhatsApp