Aldatan eş tazminat öder mi, tazminatı kimler alabilir, kadın boşandıktan sonra nafaka alabilir mi” gibi sorular hakkında bilgi almak istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızı sizlere en doğru bilgileri aktarmak için hazırladık.

Boşanma davasının gerçekleşebilmesi için Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen boşanma nedenlerinden (Madde 161) en az birinin gerçekleşmesi halinde geçerlidir. Eşlerden birinin zina (aldatma) yapmış ve diğer eş bu durumu normal yollarla edindiği kanıtları mahkemeye sunarak dava açabilmektedir. Eşlerden erkeği değil kadının da aldatması durumları yaşanabilir.

Peki bu durumda aldatan eş ne kadar tazminat öder ve aldatma sonrası boşanma ne kadar sürede gerçekleşir?

Aldatan eşlerin tazminatına karar verecek mahkeme, aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurup kararlarını bu yönde verir.

  • Eşlerin beraber sürdürdükleri evliliğin süresi
  • Müşterek çocukların sayısı ve durumu
  • Her iki tarafında ekonomik açıdan durumları
  • Aldatan eşin, eşinden başka birinden çocuğunun olup olmaması durumu aldatmada tazminatın belirlenmesinde önemli rol oynar.
Tazminat nedir, aldatan eş tazminat öder mi, tazminatı kimler alabilir, kadın boşandıktan sonra nafaka alabilir mi, aldatan eş kadına tazminat öder mi gibi sorular hakkında bilgi almak istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Boşanma ve tazminat konularında mutlaka alanında uzman avukatlardan yardım alınız.

Burada önemle belirtmek isteriz ki; tazminat miktarı bizler tarafından net şekilde belirlenememektedir. Bunu belirlemek için çok farklı koşul bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir eş diğer eşine bir tazminat davası açtı diyelim. Bu rakamı istediği orandan talep eder. Fakat talep ettiği tutar yerine mahkeme dava sonucunda daha alt limit veya üst limit tutar belirleyebilmektedir.

Bu yüzden yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler aldatma sonrasında gerçekleşen boşanma davasında tazminatın miktarını belirleyen unsurlardır.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır, Tazminat Miktarı Ne Kadar Olur?

Çiftler arası zina nedeniyle boşanma davası açılmak isteniyor ise aile mahkemesine başvurabilirsiniz. Sebebini bildirerek dava dilekçesi sunulmalıdır. Tazminat miktarı birlikteliğin süresi, eşin kusuru, sosyal ve ekonomik durumlara göre mahkeme süresince belirlenecektir. Eşim beni aldatıyor ne yapmalıyım sorusu ile ilgili detaylı alın.

Boşanma davaları ve tazminat konuları ile ilgili alanında uzman bir avukattan destek almanız yararlı olacaktır. Dava süresince ve dava sonra daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sürecin uzman bir avukat yardımı ile atlatmanızı tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medyada (Sanal) Aldatma Boşanma Sebebi Midir, Aldatan Eş Ne Kadar Tazminat Öder?

Günümüzde sosyal medya kullanımının artması ile bu yönde aldatma olaylarında da artış görülmektedir. İnternet üzerinden, sosyal hesaplar üzerinden veya internette sohbet siteleri üzerinden başka kişilerle yapılan duygusal bağ niteliğindeki sohbetler, kişisel fotoğraf veya videolar paylaşmaları güven kırıcı hareketleri kapsamaktadır. Çiftlerden diğeri evliliğin bitmesine neden olan kusurlardan biri olarak bu durumu belirterek tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi veya yardım talebi için iletişim sayfamızdaki bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

TIKLA ARA
WhatsApp